Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İslami hayır kuruluşuna "terörizm" suçlaması

25 Kasım 2008 / 18:41
Kuruluş, ABD'nin terör örgütü listesinde saydığı Hamas'a okul, hastane ve diğer toplumsal projeler için 12 milyon dolar yardım sağlamakla suçlanıyor.
Amerika Birleşik Devletleri'nde, bir dönem ülkenin en büyük İslamcı yardım kuruluşlarından olan "Holy Land - Kutsal Topraklar" adlı yardım örgütü ve örgütün üst düzey beş yetkilisi, mali terörizm iddialarından suçlu bulundu.

Kuruluş, Amerika Birleşik Devletleri'nin terör örgütü listesinde saydığı Hamas'a okul, hastane ve diğer toplumsal projeler için 12 milyon dolar yardım sağlamakla suçlanıyor.

Kutsal Topraklar örgütü ise duruşmada, Müslüman ailelere yardım amacını güttüklerini ifade etti.

ABD'nin Texas eyaletinde görülen davada Holy Land'in avukatlığını üstlenen Nanci Hollander, BBC'ye kuruluşun İsrail işgali altında zor koşullarda yaşayan Filistinlilere yardım eden yasal bir kuruluş olduğunu söyledi.

Hollander, İsrailli bir ajanın uzman-gizli tanık sıfatıyla ifade verdiğini, ama bu tanığın kendileri tarafından sorgulanmasına izin verilmediğini de öne sürdü.

Bu, ABD'de 2001 yılında yaşanan 11 Eylül saldırılarından bu yana en büyük terör suçu davasıydı.

Yardım kuruluşunun eski başkanı Hasan Elaşi ve eski yönetim kurulu başkanı Şükrü Ebu Bekir, kara para aklama ve vergi kaçakçılığı dahil 69 iddiadan suçlu bulundu.

Cezalar ise başka bir tarihte açıklanacak.

Hamas, Amerikan yönetimince 1995 yılında terör örgütü ilan edildi.

Örgüte yapılacak yardımlar da haliyle yasadışı kabul ediliyor.

Bu haber toplam 1008 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri