Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail, Türkiye'yi nasıl aldattı

18.03.2009 17:20
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Olmert’in son Ankara ziyareti sırasında Erdoğan’ın Suriye ile İsrail arasında bir mutabakat sağlanması için yaptığı yoğun çabaları anlattı.
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, İsrail Başbakanı Ehud Olmert’in son Ankara ziyareti sırasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye ile İsrail arasında bir mutabakat sağlanması için telefonda yaptığı yoğun çabaları İtalyan La Repubblica gazetesine anlattı.

Esad, Türkiye aracılı görüşmelerin iki ülkeyi bir barış anlaşmasına “çok yakın" bir duruma getirdiğini söyledi.

Beşar Esad, İtalyan La Repubblica gazetesi ile yaptığı söyleşide, Türkiye aracılı Suriye-İsrail görüşmelerinin, İsrail Başbakanı Ehud Olmert’in Golan Tepelerinden çekilme istekliliğini dile getirmesinin ardından iki ülkeyi bir barış anlaşmasına çok yakın bir duruma getirdiğini ifade etti.
Görüşmelerin nasıl başladığını anlatan Esad “Olmert, Türk Başbakanına (Recep Tayyip Erdoğan) Golan Tepelerini geri vermeye istekli olduğunu bildirdi. O zaman görüşmeye başladık. Tek eksikliği, 1967 hatına ilişkin nihai detaylar idi.

“DOĞRUDAN GÖRÜŞMELERE TEK BİR ENGEL VARDI”
Esad, İsrail basınına da yansıtan söyleşide Olmert odada iken Erdoğan ile yaptığı uzun görüşmelere de değinirken “Olmert onunla (Erdoğan ile) başka bir odada yemek yiyordu ben de burada, Şam’da idimö şeklinde konuştu. Esad şöyle devam etti:

“Benimle acıl olarak konuşmak istiyordu. Doğrudan görüşmelere tek bir engel vardı: İsrail tarafından 1967 sınır hattını belirleyen belgenin kabul edilmesi.

Saatlerce telefonda idik. Olmert konuya girmekten kaçınıyordu. Erdoğan’ın aracılığıyla ondan net bir yanıt istedim. O da, hükümeti ile danışabilmek amacıyla kararın birkaç gün ertelenmesini önerdi. Ancak, bundan sonra, dört gün sonra, Gazze’de savaş patladı. Kaçırılan bir fırsat daha. Ve o zaman Türkiye aldatılmış hissetti.

İsrail’de sağcı bir hükümetin kurulması Beşar Esad, İsrail ile görüşmelerin yeniden başlaması olasılığına ilişkin bir soruyu yanıtlarken de İsrail’de hangi hükümet olursa olsun ilke olarak bundan yana olduğunu belirtti.

Barış koşullarının herkes için açık olduğunu belirten Esad, İsrail’in Golan Tepelerini Suriye’ye iade etmesi gerektiğini vurguladı.

“İSRAİL’E BİR TEK WASHİNGTON BASKI YAPABİLİR”
Suriye Devlet Başkanı Esad, ABD’nin oynayacak önemli bir rolü olduğunu belirtirken de “Amerikan bir süpergüç olarak önemli bir rolü var. İsrail’e bir tek Washington baskı yapabilirö dedi.

Buna karşın, dünyada başka oyuncuların da olduğunu belirten Esad, bu çerçevede bölge ülkeleri ile ilişkileri geliştiren Türkiye’nin de bulunduğunu söyledi.

Beşar Esad, Türkiye için ABD ve AB’nin başarısız olduğu yerde Türkiye’nin arabulucu olarak bölge ülkelerinin güvenini kazandığını söyledi.

Başka bir soru üzerine Esad, İran ile nükleer sorununun ancak diyaloğun çözümlenebileceğini vurguladı.
Kaynak:
Bu haber toplam 1006 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri