Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail 40'tan fazla tüneli bombaladı

28 Aralık 2008 / 19:01
İsrail, Gazze-Mısır sınırındaki tünelleri bombaladı. Gazze Şeridi'ndekiler için hayat kapısı olan tünellere bomba yağdı. 40'tan fazla tüneli bombalayan İsrail, 2 kişiyi öldürdü.
İsrail'in Gazze-Mısır sınırındaki tünelleri bombaladığı bildirildi.

Hamas ve Filistinli bölge sakinleri, Gazze Şeridi'ndekiler için hayat kapısı olan tünellere İsrail savaş uçaklarının 10 ila 15 kez bomba attığını söyledi.

Hastane kaynakları ise saldırılarda bazı kişilerin yaralandığını kaydetti.

İsrail ordusundan konuyla ilgili açıklama yapılmadı.

Gazzeliler, Gazze Şeridi'ndekilerin dışarıya tek çıkış kapısı olan tünellerin Mısır'dan gıda getirilmesi için kullanıldığını bildirirken, İsrail, tünellerinin silah kaçakçılığı için kullanıldığını ileri sürüyor.

-İSRAİL: GAZZE-MISIR SINIRI BOYUNDA 40'TAN FAZLA TÜNEL BOMBALADIK

İsrail ordusu, Gazze Şeridi ile Mısır'ın Sina çölünü bağlayan 40'tan fazla tüneli bombaladığını açıkladı.

Ordu sözcüsü Avital Leibovitch gazetecilere, hava kuvvetlerinin, sınırın Gazze tarafında 40'tan fazla tüneli bombaladığını ve bu tünellerin silah, patlayıcı ve bölgedeki terör eylemleri için insan kaçırmak üzere kullanıldığının tahmin edildiğini söyledi.

Sözcü, pilotların, hedeflere tam isabet kaydettiklerini bildirdiklerini belirtti.

Bu arada tünellerin bombalanması sırasında 2 kişinin öldüğü, 25'inin yaralandığı bildirildi.

Sağlık görevlileri, ölenlerin, bombalanan bölgede bulunan bir aracın içindekiler olduğunu kaydetti.

TÜRKİYE, GAZZE'DEKİ GELİŞMELERİ YAKINDAN TAKİP EDİYOR
Türkiye, çok sayıda can kaybının yanı sıra yüzlerce yaralının bulunduğu Gazze Şeridi'ne yaptığı insani yardımları yoğunlaştırdı.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, bu çerçevede, insani yardım taşıyan 10 TIR'ın bu sabah yola çıkarıldığı, ayrıca, Filistin'e gönderilen 15 ambulanstan 5'inin Gazze Şeridi ile İsrail arasındaki Erez geçiş noktasına bu sabah itibarıyla ulaştığı bildirildi.

Türkiye'nin bu yardımlarını kararlılıkla sürdüreceğinin vurgulandığı açıklamada, şöyle denildi:

"Bakanlığımız ve bölgedeki Temsilciliklerimiz teyakkuz halindedir. Gelişmeleri yakından takip etmekteyiz. Gazze'de yaşayan vatandaşlarımızın durumlarıyla da ilgilenilmektedir. İhtiyaç olduğu takdirde tahliye işlemi başlatmak için hazırlıklar ve temaslar yapılmaktadır."

Türkiye ayrıca, Gazze Şeridi'ndeki olaylarla ilgili yoğun diplomatik girişimlerde bulunuyor.

Bakanlık açıklamasında, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ve Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın çeşitli bölge ve bölge dışı ülkelerdeki muhatapları ve uluslararası kuruluşların Genel Sekreterleriyle telefon görüşmeleri yaptıkları, endişe ve görüşlerini aktardıkları belirtildi.

Başbakan Erdoğan'ın, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'la görüşerek, İsrail'in askeri harekatının derhal durdurulması ve Gazze'deki halka insani yardım ulaştırılması için BM'nin aktif olarak devreye girmesi gerektiğini vurguladığı kaydedildi.

Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın da, İKT Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu'yla bir telefon görüşmesi yaparak, İKT Dışişleri Bakanlarının Gazze Şeridi'ndeki olayları görüşmek üzere olağanüstü toplanmasını önerdiği bildirildi. İKT Genel Sekreteri İhsanoğlu'nun da, bu çerçevede gerekli çağrıyı yaptığı vurgulandı.


AA
Kaynak:
Bu haber toplam 796 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri