Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İSRAİL'İN ABD BÜYÜKELÇİSİ SEÇİLDİ

03.05.2009 06:05
İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, ABD doğumlu Ortadoğu uzmanı Micael Oren'i, İsrail'in yeni Washington Büyükelçisi olarak seçti.
İsrail kabinesinin 54 yaşındaki yeni büyükelçiyi, Netanyahu'nun bu ay sonunda ABD'ye gerçekleştireceği ziyaret öncesinde onaylaması bekleniyor. Oren'in, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in Washington'da ABD Başkanı Barack Obama ile yapacağı görüşmeden önce belirlenmiş olması dikkat çekiyor. Şubat ayında kazandığı seçimlerin ardından Başbakan olan Netanyahu, Filistinle barış görüşmelerine karşı mesafeli durmuş, bu da Obama yönetiminin tepkisini çekmişti.

New Jersey'de büyümüş bir göçmen olan Oren, Ehud Olmert döneminde görev yapmış olan Sallai Meridor'un yerine geçecek. İsrail'e ilk kez 15 yaşındayken gelen ve İsrail ordusunda da görev yapan Oren'in, gençliğinde Siyonist gençlik hareketlerinde yer aldığı biliniyor.

Oren'in ilginç bir yanı ise ordudayken 1982 Lübnan Savaşı, 1991 Körfez Savaşı ve 2006 İsrail-Lübnan Savaşı'nda ve İsrail'in son Gazze operasyonunda aktif olarak yer almış olması.

Akademik kariyerin Amerikan Columbia ve Princeton Üniversitelerinde tamamlamış ve Kudüs'te yaşayan bir araştırmacı olan Michael Oren'in, Ortadoğu tarihi üzerine yayınlanmış birçok eseri bulunuyor. "Power, Faith and Fantasy - Güç, İnanç ve Hayal" adlı bir eseri de Amerika'da çok satanlar listesine girmiş.

Oren bu kitabında Amerika'nın Ortadoğu'daki varlığını 230 yıl öncesine dayandığını ileri sürüyor. ABD'deki İslam'a yönelik düşmanlık ve şüphelerinin, Amerika'nın ilk kuruluş yıllarına kadar gittiğini bildiren Oren, ABD'nin ikinci Başkanı John Adams'ın İslam'a yönelik eleştirilerini buna örnek olarak gösteriyor. Oren, ilk Amerikan başkanlarının İslam'a yönelik bu kinlerine ise Müslüman Berberilerin Akdeniz ve Atlantik okyanusundaki ABD gemilerine saldırmalarını delil olarak sunuyor.

Michael Oren aynı kitabında Hürriyet Abidesi'nin ana fikrinin 1800'lü yıllarda Mısır'dan gelmiş olduğunu kaydediyor.

haber10.com

Bu haber toplam 1008 defa okunmuştur

Etiket(ler): ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri