Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail ve AB Sanık Sandalyesindeler

04.12.2009 21:39
Filistin'e saldıran İsrail ile suç ortağı AB ülkeleri Barcelona'daki duruşmada yargılanacak.

İsrail’in işgal ettiği Filistin topraklarında inşa ettiği ‘Ayrımcı Duvar’dan sonra kurulan Russell Tribunal (RTP) on Palestine (Filistin İçin Russell Mahkemesi), Mart ayında Barselona’da yapacağı ilk uluslararası duruşma öncesi 16 Aralık’ta Brüksel’de toplanıyor.

1-3 Mart 2010 tarihleri arasında Barselona’da üç gün sürecek olan ilk uluslar kamu duruşmasında Avrupa Birliği ülkelerinin İsrail-Filistin çatışmasındaki suç ortaklığı ve Filistinlilerin haklarının ihlal edilmesinde İsrail’e verdikleri destek deşifre edilecek.

UTANÇ DUVARINDAN SONRA KURULDU

Ken Coates, Nurit Peled ve Leyla Şehid tarafından uluslararası toplumun İsrail’in inşa ettiği ayrımcı duvara karşı harekete geçmemeleri üzerine kurulan Russell Tribunal on Palestine, Filistin’deki işgal ve şiddet politikasını sürdüren İsrail ve İsrail’e destek veren ülkeler ile şirketleri dünya kamuoyuna deşifre ederek yargılamak ve Filistin sorununu uluslar arası toplumun ve uluslararası kuruluşların gündemine getirmek amacıyla kuruldu.

16 Aralık’ta Belçika’nın başkenti Brüksel’de gelecek yıl Barselona’da yapılacak olan ilk uluslararası duruşma öncesi hazırlık toplantısı yapacak olan Russell Tribunal on Palestine, Uluslararası Adalet Mahkemesi ve Avrupa Birliği üyesi ülkelerin uluslararası hukuktan kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirerek İsrail’e karşı çıkmaları çağrısı yapıyor.

AB BİRLİĞİ ULUSLARARASI HUKUKA AYKIRI DAVRANIYOR

Brüksel’deki toplantı öncesi bir açıklama yapan RTP, Uluslararası Adalet Mahkemesi’nin kararları ve uluslararası hukukun gereği Avrupa Birliği’nin işgal altında inşa edilen ayrım duvarına karşı çıkmaları gerektiğini bildirerek, AB’nin Filistin’deki işgal ve şiddet politikasına sessiz kaldığı vurgusu yaptı. Temmuz 2007 tarihinden beri Avrupa Birliği Bakanlar Konseyi’nin İsrail’i eleştirmeyi durdurduğuna dikkat çeken açıklamada şöyle denildi: “Gazze’ye uygulanan ambargo ve ardından yapılan saldırı, uluslararası hukuka aykırıyken, aynı zamanda İsrail savaş suçu işlemiştir. İsrail’in bu ihlalleri uluslararası kuruluşlar tarafından kınanmış ve Goldstone Raporu’nda da dile getirilmesine rağmen, İsrail hâlâ hiçbir cezai müeyyideye uğramamakta, aksine birçok ülkeden destek almaktadır” denildi.

Bu haber toplam 1316 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri