Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail acil ateşkes çağrısı için toplandı

09 Ocak 2009 / 12:16
İsrail, BM Güvenlik Konseyi'nin Gazze Şeridi'nde acil ateşkes çağrısı kararını değerlendiriyor.
İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Dışişleri Bakanı Tzipi Livni ile Savunma Bakanı Ehud Barak'ın da aralarında bulunduğu güvenlik kabinesi, konseyin kararıyla ilgili değerlendirmeler yapmak üzere bir araya geldi.

Livni, konseyin karar tasarısını kabulünden sonra ilk açıklamasında, ülkesinin kendi çıkarları ve güvenlik gereksinimleri çerçevesinde hareket etmeye devam edeceğini bildirdi. Livni açıklamasında, "İsrail yalnız kendi değerlendirmeleri, vatandaşlarının güvenlik gereksinimleri ve kendini savunma hakkını gözeterek hareket etmiştir, etmektedir ve edecektir" dedi. Açıklamada İsrail'in ateşkes çağrısıyla ilgili olarak benimseyeceği tutum konusuna ise doğrudan bir vurgu yapılmaması dikkati çekti.

Öte yandan ordu radyosuna konuşan İsrail Başbakan Yardımcısı, Sanayi ve Ticaret Bakanı Eliyahu Yişai ise BM'nin kararını Hamas'a destek verildiği şeklinde yorumladı. Yişai, ülkeleri "Hamas'ın lobiciliğini yapmakla" suçlayarak, "Ülkemizin güneyine huzuru getirmek üzere tüm gücümüzle bu amaç doğrultusunda hareket etmeliyiz" dedi.

15 üyeli BM Güvenlik Konseyi, Gazze'de acil ve kalıcı ateşkes sağlanması çağrısında bulunan karar tasarısını 14 oyla kabul etmiş, ABD çekimser kalmıştı.
Bu haber toplam 890 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri