Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail'in Arap paranoyası

11.04.2010 20:24
İsrail İç Güvenlik Servisi Şin Bet, eski Başbakan Olmert'in spor yaptığı salonda çalışan İsrailli Arap bir temizlik görevlisini bir başka yere naklettirdi.

Haaretz gazetesi, Şin Bet yetkililerinin spor salonunun sahibinden 20 yaşındaki Kfar Kasımlı İsrailli Arap gencinin güvenlik açısından daha az hassas bir yere nakledilmesini istediğini yazdı.

Spor salonu sahibinin doğruladığı haberde, bu talebin, İsrailli Arap gencinin akrabalarından birinin, güvenlikle ilgili suçlardan hapis cezasına çarptırılmasından kaynaklandığı, ayrıca residansın girişinde 24 saat güvenlik bulunmasına rağmen, aynı kompleks içindeki spor salonunun girişinin yeterli güvenlik önleminden yoksun bulunmasının da göz önünde bulundurulduğu kaydedildi.

Eski Başbakan Olmert'e 24 saat süreyle kesintisiz koruma sağlanıyor. Şin Bet de onun çevresinde çalışanlarla ilgili olarak sıkça güvenlik denetimleri yapıyor.

Spor salonunun sahibi Dror Paz, İsrailli Arap gencinin birkaç aydır kendileriyle çalıştığını ve İsrail vatandaşlarının sahip olduğu mavi kimlik kartı yanı sıra İsrail'de herhangi bir kurumda çalışabilmek için gerekli tüm niteliklere sahip olduğunu belirterek, çalışanla ilgili özel bir sorun bulunduğunu sanmadığını, böyle olsaydı onun çoktan işinden uzaklaştırılmış olacağını kaydetti.

Olmert'in yardımcıları, konuyla ilgili bilgiye sahip olmadıklarını söyledi. Şin Bet yetkilileri ise Haaretz'e, kendi güvenlik kuralları doğrultusunda, işverene işçisini farklı bir yerde görevlendirmesi tavsiyesinde bulunduklarını bildirdi.

Bu haber toplam 838 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri