Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail askeri savaşmak istemiyor

18 Ocak 2009 / 08:14
İngiliz The Guardian gazetesi, yüzlerce İsrail askerinin geçtiğimiz haftalarda Gazze'de savaşmayı reddettiğini açıkladı. Guardian, retçi askerlerin Gazze'deki saldırıyı vahşet olarak tanımladıklarını bildirdi.
İngiliz The Guardian gazetesi, yüzlerce İsrail askerinin Gazze'de savaşmayı reddettiğini yazdı. Geçtiğimiz haftalarda yüzlerce askerin Gazze'de savaşmayı reddettiğini vurgulayan gazete, bir İsrailli askerin şu sözlerine yer verdi: "İsrail ordusu, retçi askerler olduğu gerçeğini kabul etmek istemiyor. Çünkü, bu durumun ordu içinde endişeye neden olacak ve ordunun imajını bozacak."

Gazze'deki saldırıları "vahşet" ve sivil ölümlerinin temizlenmesi güç bir leke olduğunu söyleyen retçi askerler, bu savaşın ahlaki olmadığını belirttiler. Guardian konuşan İsrailli askerlerden biri, Gazze'de yaşanan vahşetin benzerinin olmadığı ve bundan dolayı askerleri Gazze'de savaşı redde çağırdı.

Bu arada, İsrail askerleri arasında artan bu retçi tavırların ve Gazze'deki güçlü direnişin İsrail'i tek taraflı anlaşma kararı almaya ittiği bildirildi. Gazze'ye Hamas’ı devirmek ve roket saldırılarını durdurmak için girdiğini iddia eden İsrail hedeflerine ulaşmadan tek tarafla anlaşma imzalaması batılı yorumcular tarafından hezimet olarak açıklandı.


Kaynak:
Bu haber toplam 1004 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri