Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail askerinin gelmesini bekliyor

07 Ocak 2009 / 18:55
Uzmanlar, Hamas ile İsrail arasındaki güç dengesinin, sokak çatışmalarıyla birlikte değişebileceği görüşünde.
İsrail'in Gazze Şeridi'nde kara operasyonuna başlamasının, Filistinli direnişçilere ilk kez, İsrail ordusuyla az çok eşit bir temelde mücadele imkanı verdiği belirtiliyor.

Şimdiye kadar savaşçılar, İsrail'in hava, deniz ve kara bombardımanına karşı etkisiz kalmış, İsrail'e fırlatılan roketler de siviller için ara sıra risk meydana getirse de askeri olarak çok yetersiz kalmıştı.

Ancak çatışmanın Gazze şehirlerinin dar sokaklarına yayılmasıyla olayın boyutunun değişebileceği belirtiliyor.

Uzmanlara göre, İsrail devasa bir askeri güce sahip olmasına rağmen, Hamas aylar öncesinden kent savaşına hazırlandı ve bu Filistinli savaşçılara, İsrail ordusuna zayiat verdirme şansını fazlasıyla sağlayacak.

HAMAS'IN ASKERİ KAPASİTESİ

Uzmanlar, İsrail'in yok etmeyi hedeflediği Hamas'ın 2007 yazında Gazze'nin kontrolünü ele geçirmesinden sonra askeri kapasitesini önemli ölçüde artırdığını tahmin ediyorlar.

Gazze'de iktidarın ele geçirilmesi, Hamas'ın bozguna uğrattığı Filistin yönetiminin sınırlı cephaneliğine sahip olmasını sağladı. Ancak bundan daha önemlisi, bu durum Hamas'a, militan grupları silahsızlandırmayı amaçlayan Filistin yönetiminin müdahalesinden uzak, Gazze'de özgürce hareket etme imkanı da verdi.

Ambargo altındaki bölgede silahları Gazze'ye, Mısır-Gazze sınırındaki tünellerden kaçırarak elde eden Hamas, patlayıcıları, patlayıcı yapımında kullanılan maddeleri ve roket fırlatıcılarını Gazze'ye daha kolay sokar hale geldi.

Havan topları, tanksavar silahları ve bazı uçaksavar silahlarının da Refah'taki tünellerden geldiği belirtiliyor.

Bunun, Hamas'ın Şam'daki lideri Halid Meşal'e kara operasyonunun başlamasından önce "Düşmanın askerleri, şunu bilin ki kara bir yazı sizi sizi bekliyor..." şeklinde açıklama yapma gücünü verdiği ifade ediliyor.

Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin Kassam Tugaylarının en az 15 bin mensubu olduğu tahmin ediliyor.

Tugayların eğitim ve disiplin standardının son zamanlarda arttığı, örgütün hayli karmaşık bir iletişim sistemine sahip olduğu belirtiliyor.

LÜBNAN SAVAŞINDAN ALINAN DERS

Hamas'ın, İsrail'in Hizbullah karşısında büyük yenildiği aldığı 2006 Lübnan savaşından da ders aldığı bildiriliyor.

O zamandan beri bazı Hamas direnişçileri, Hizbullah savaşçıları ile de zaman geçirdi ve bu örgütün askeri eğitim rejimi ile örgütsel sistemi konusunda gelişmeler kaydetmesine yol açtı.

Gazze'nin coğrafyası güney Lübnan kadar avantajlı olmasa da birçok İzzeddin Kassam Tugayları üyesinin İsrail ordusuna darbe vuracağını düşündüğü belirtiliyor.

Lübnan savaşından yalnız Hamas yararlanmadı. Yenilgiye uğrayan İsrail de savaştan birçok ders çıkardı.

İsrail ordusunun, böyle bir karşılaşma için çok çalıştığı, bunun yanı sıra sivil savunma, planlama ve halkla ilişkiler alanlarında gelişme sağlamak için çaba gösterdiği belirtiliyor.
Ancak uzmanlara göre burada sorulması gereken önemli bir soru, İsrail'in kara harekatından ne elde etmeye çalıştığı...

İsrail amacının Hamas'a ve roket atma kapasitesine darbe vurmak olduğunu bildirmişti. Ancak İsrail ordusu kentleri yeniden ele geçirmeyi planlamıyorsa bunun Hamas'ın elini güçlendirebileceği kaydediliyor.

Hamas Gazze'de iktidardan uzaklaştırılsa bile roket atışlarının durmasının garantisi olmadığını belirten uzmanlar, Hamas iktidara gelmeden önce İsrail'e atılan roketlerin sayısının daha fazla olduğunu hatırlatıyorlar.

Kesin olan bir şey varsa onun da Hamas'ın kalabalık kent merkezlerinde savaşı sürdürme kararlılığı ile İsrail'in şehirde savaşı sürdürmek konusundaki isteğinin, hiçbir yere kaçma imkanı bulunmayan Gazze halkı üzerinde yıkıcı etki yapacağı olduğu vurgulanıyor.

Kaynak: AA
Bu haber toplam 870 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri