Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail Askerlerinin Gazze İtirafı

15.07.2009 11:17
İsrailli bir grup eski asker, Gazze Savaşı'nda ordunun tedbirsiz güç kullandığını ve bunun da gereksiz ölümlere ve zarar yol açtığını itiraf etti.
İsrailli bir grup yedek asker tarafından oluşturulan Breaking the Silence adlı bir grup, Gazze Savaşı'na katılan İsrailli askerlerin itiraflarını yayınladı. Savaş katılan askerler Gazze'de karşılaştıkları direnişle kıyaslandığında gerektiğinden fazla ateş gücü kullanılarak hiç sebepsiz yere evlerin yerle bir edildiğini anlattı. Grup, askerlerin isimlerini ise açıklamadı.

İsrail ordusu ise iddiaları sert bir dille yalanladı. İddiaların doğruluğunu sorgulayan İsrail ordusu, Breaking the Silence grubunu da "İsrail ordusunu ve komutanlarını lekelemek ve karalamakla" suçladı. Ordudan yapılan açıklamada "Bir başka insan hakları grubunun İsrail'e ve dünya kamuoyuna detayları veya doğruluğu araştırılmadan anonim ve genel ifadelere dayalı bir rapor sunmasını esefle karşılıyoruz" denildi.


Breaking the Silence grubu ise İsrail kentlerine düzenlenen saldırıların durması için büyük çoğunluğu Gazze savaşını destekleyen İsrail kamuoyunun, askerlerin ne gördüğünü bilmeye hakkı olduğunu savundu. Gruptan yapılan açıklamada "Bir ahlak toplumunun varlığının, olay yerindeki askerlerin seslerinin de ayrılmaz bir parçası olan dürüstçe ve adamakıllı bir tartışmayı gerekli kıldığına inanıyoruz." diye kaydedildi.


İsrail'in Gazze'ya düzenlediği Dökme Kurşun operasyonunda 900'den fazlası sivil bin 400'ten fazla Filistinli ölmüştü.

Bu haber toplam 1018 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri