Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail'in Türk General rahatsızlığı

15.01.2010 00:40
İsrail istihbaratına yakınlığı ile bilinen Debka File sitesi, ABD ve İsrail'in Türkiye'nin "radikalleşmesi"ne göz yumduğunu ve "Kuzey İslam Birliği"ne geçtiğini iddia etti.

İsrail istihbaratına yakınlığı ile bilinen Debka File sitesi, İsrail ile yaşanan son diplomatik krizin ardından konuyla ilgili bir makale yayımladı. Makalede, ABD ve İsrail'in Türkiye'nin radikalleşmesine göz yumduğu iddia edildi.

Makalede şu ifadeler yer aldı:

"İsrailli liderler, Türkiye'nin artık Batı karşıtı radikaller Ahmedinejad, Esad ve Chavez'e doğru koştuğu ve İsrail ile dostluğunu muhafaza etmeyeceğini kabul edemiyorlar.

Eğer kafalarını kuma gömmeyip bu gerçeği kabullenselerdi, bu hafta yaşanan gereksiz diplomatik hamle de gerçekleşmezdi.

AYALON'UN TAVRI APTALCAYDI

Erdoğan'ın İsrail karşıtı yorumları hiç kuşkusuz Tahran'da coşkuyla karşılanıyor. Ancak bu yorumlar karşısında dehşete kapılan İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, yardımcısı Danny Ayalon'a Türk Büyükelçi'yi davet etmesi emrini verdi. Ayalon ise aptalca, Türk Büyükelçi'yi daha aşağıdaki bir koltukta oturtmanın Ankara'ya yerini bildireceğini düşündü.

Bu gereksiz hareket, İsrail hükümeti, Türkiye ile o eski stratejik-askeri ortaklık ve yakın ilişkiler döneminin bittiğini ve Türkiye'nin başka ufuklara yelken açtığını kabul etseydi gerçekleşmezdi.

Kudüs'ün Türkiye hakkındaki bu yanılsamasını ABD de paylaşıyor. Obama yönetimi de Erdoğan rejiminin Suudi Arabistan, Mısır, Ürdün ve İsrail'i içeren Batı yanlısı bloktan ayrıldığını ve İran, Lübnan Hizbullah'ı ve Hamas'ı içeren "Kuzey İslam Birliği"ne geçtiğini kabul etmiyor.

GAZZE'YE GİDEN KONVOY'DA YARDIMCIDAN ÇOK TÜRK VARDI

11 Ocak'ta Lübnan Devlet Başkanı Saad Hariri Ankara'ya bir ziyaret gerçekleştirdi. Yanında Hizbullahlı Tarım Bakanı Hüseyin El-Hac da vardı. Resmi hedef tarım alanında bir anlaşmanın imzalanması olsa da, bu vesile ile Erdoğan hükümeti Hizbullah'ın terörist bir grup değil, Lübnan'da baş siyasi aktörlerden biri olduğunu göstermiş oldu.

Ankara yeni yönelişini Filistin'e Yol Açık konvoyuna verdiği destek ile de göstermiş oldu. Delegasyonda uluslararası yardım görevlilerinden çok hükümetleri tarafından yönlendirilmiş Türk gönüllüler vardı.

İSRAİL'DE EVİNDE GİBİ HİSSEDEN GENERALLER YOK

Ancak Savunma Bakanı Ehud Barak ve Ticaret Bakanı Binyamin Ben Eliezer, Türkiye ile sıcak ilişkilerin yeniden tesis edileceğine inanıyor. Halbuki artık Türk ordusu İsrail'de kendini evinde gibi hisseden generaller tarafından yönetilmiyor. Generaller Erdoğan'ın İslami dalgasının önünde duramadılar ve anayasının verdiği ülkenin laik karakterini koruma görevini sürdürmek konusunda da ısrarlı olmadılar."

Türkiye ile İsrail arasındaki çatlakların çok boyutluolduğuna dikkat çekilen makale, "Savunma Bakanı Barak gelecek hafta Türkiye'ye ziyaretini gerçekleştirse bile, ilişkilerdeki çatlakları tamir etmeyi beklememeli" ifadesiyle bitiyor.

Kaynak: Ntvmsnbc

Bu haber toplam 4846 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri