Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrailli Bakan'dan dehşet itiraf

07.09.2010 11:09
“Ne yarın ne de gelecek kuşak için Ortadoğu’da barış mümkün” dedi.

İsrail’in radikal Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, koalisyon ortağı partisi aşırı sağcı Yisrael Beitenu’nun (İsrail Evimiz), yeni Yahudi yerleşim birimlerini inşasının dondurulması girişimlerine engel olacağını belirtirken, “Ne yarın ne de gelecek kuşak için Ortadoğu’da barış mümkün” dedi.

Oysa Filistinli yetkililer İsrail’i, 10 aydır süren ve 26 Eylül’de sona erecek olan Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te yeni yerleşim birimlerinin inşasına yönelik durdurma kararının uzatılmaması halinde, barış görüşmelerinin sekteye uğrayacağı uyarısında bulunmuştu. Ancak Filistinlilerin bu uyarısını duymazdan gelen Lieberman, ordu radyosuna yaptığı açıklamada “Durdurma kararını uzatmaya gerek yok. Bu türde bir öneriyi boşa çıkarmak için, partimizin hükümet içinde ve parlamentoda yeterli gücü vardır” dedi. Filistin ile barışın yapılacağına ihtimal vermediğini öne süren Lieberman, şöyle devam etti:

“Ne bu yıl, ne de gelecek kuşak döneminde Filistinlilerle global bir barış anlaşması yapılması mümkündür. Oslo anlaşmasından bu yana geçen 17 yıldır, önemli siyaset adamları sözlerini ve açıklamalarını artırdı ama bunlar hiçbir sonuç vermedi.”

Hükümeti yıkmaz içten savaşırız

İsrail hükümetinin aşırı kanadını temsil eden Dışişleri Bakanı Lieberman, Yediot Ahronot’a verdiği röportajda da Yahudi yerleşimler konusundaki tutumunu korudu ve “Hükümeti terk etmeyeceğiz, hükümeti düşürmek niyetimiz değil. İnandıklarımız için hükümet içinde savaşacağız” dedi. İsrail ile Filistin arasındaki doğrudan barış görüşmeleri yaklaşık 2 yıllık bir aranın ardından geçen hafta Washington’da başlamıştı. Görüşmelerin gelecek hafta Mısır’da devam etmesi bekleniyor. Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, diğer meselelere geçmeden önce sınır ve güvenlik konusunda müzakerede bulunacaklarını söyledi

Bu haber toplam 1436 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri