Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail Ban Ki Moon'a bile eziyet etti

20 Ocak 2009 / 17:22
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon, Gazze'ye girebilmek için pasaport kontrolünde bekletildi. İsrail sınırından geçmeye çalışan Moon, yarım saat sınırda pasaport kontrolünde bekledi.
TEL AVİV - BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, İsrail saldırılarına hedef olan Gazze'yi ziyaret ediyor.

Ban, İsrail ordusunun Hamas'a karşı giriştiği 22 günlük savaş ve ardından ilan edilen ateşkesten sonra, Gazze Şeridi'ni ziyaret eden ilk resmi yetkili oldu.


İsrail BM Genel Sekerteri Ban Ki Moon'u önce pasaport kontrolünde bekletti sonrada zorla çelik yelek giydirdi.


İsrail'in Gazze'ye yönelik 22 gün boyunca yaptığı ağır bombardımandan sonra ilan edilen ateşin ardından BM Genel Sekerteri Ban Ki Moon bölgeye giren ilk üst düzey lider oldu. İsrail tarafından Gazze'ye giriş yapan Genel Sekreter Ban Ki Moon'a korumaları tarafından çelik yelek giydirildi. Ban Ki Moon beraberinde bri grup gazeteci ile Gazze topraklarına giriş yaptı. BM bayrağı taşıyan araçların ağır zırhlı olduğu gözlendi.


Pasaport kontrolünde bekledi


Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon, Gazze'ye girebilmek için pasaport kontrolünde bekletildi. İsrail sınırından geçmeye çalışan Moon, yarım saat sınırda pasaport kontrolünde bekledi.


VEHBİ BAŞ-ENSAR TEKİN-GAZZE

Doğrudan Tel El Hava'daki BM karargahına giden Ban, BM'nin Filistinlilere yardım kuruluşunun yetkilisi Karen Ebu Zeyd ile görüştü.


Gazze Şeridi'nde iktidardaki Hamas ya da diğer grupların temsilcileriyle görüşme yapmayacağı bildirilen Ban'ın bazı BM okullarını da ziyaret etmesi bekleniyor.


Ban'ın Gazze'ye gelişi sırasında, Gazzelilerin ellerinde Hamas bayraklarıyla konvoyunu selamladıkları bildirildi.


BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un ziyaretinden yaklaşık yarım saat önce, Gazze Şeridi'nin kuzeyinde bir Filistinli çiftçinin İsrail askerlerinin açtığı ateşte öldüğü bildirildi.

İsrail ordu radyosu, Kisufim geçişi yakınlarında İsrail askerlerine ateş açıldığını belirtti. Filistin kaynakları ise askerlerin ateş açtığını ve sınır yakınlarındaki tarlasında bulunan çiftçinin öldüğünü bildirdiler.


Ateşkesten sonra dün de bir Filistinli çiftçi vurularak öldürülmüştü.


Bu arada, askerlerin geride bıraktığı bombayla oynayan 10 ve 11 yaşlarındaki iki kardeşin, bombanın patlaması sonucu öldükleri öğrenildi.


Ban Ki-mun, Gazze Şeridi'ne gitmeden önce İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile bir görüşme yapmış ve sağlanan ateşkesin kalıcı olması için yardımcı olmak istediğini belirtmişti.


Bu haber toplam 866 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri