Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail basını: İsrail Hamas'ı ezemedi

19 Ocak 2009 / 15:43
İsrail'in önde gelen medya grubu Yedioth'ın yazarı Ronny Shaked, Hamas'ın İsrail'ce ezilemediği ve Türkiye'de de meşruluğunu güçlendirdiğini yazdı.
İsrail'in, büyük eleştirilere yol açan Gazze saldırılarının Hamas'a ne gibi bir darbe indirdiği tartışmaları sürüyor.

İsrail'in önde gelen medya grubu Yedioth tarafından yayınlanan yorumda da İsrail'in Hamas'ı ezemediği, Hamas'ın Gazze'de yeniden iktidarı ele almasını sağladığı vurgulanırken, "Savaş, Arap dünyasındaki bölünmeyi derinleştirdi ancak Hamas, Türkiye'de bile meşruluğunu güçlendirdi" görüşü de dile getirildi.

İsrail'in önde gelen medya grubu Yedioth tarafından yayınlanan, gazeteci yazar Ronny Shaked imzalı yorumda Hamas'ın Gazze'de "sert bir darbe yediğini ancak ezilmediği" görüşü dile getirildi.

Gazze'de ilan edilen tek taraflı ateşkesin, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmut Abbas, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ve İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in kızgınlığına karşın Hamas'ı yeniden iktidarı ele almasını sağladığı savunulduğu analizde "Kudüs'ün ateşkes ilanı, (Hamas liderlerinin) gözünde İsrail'in Hamas'ı ezmede başarısız kaldığının bir teyidi olarak algılanıyor" denildi.

Analizde şu değerlendirmesi de yapıldı: "Savaş, Arap dünyasındaki bölünmeyi derinleştirdi ancak Hamas, Türkiye'de bile meşruluğunu güçlendirdi. Savaş ayrıca Gazze Şeridi ile Batı Şeria arasındaki ayrışmayı da derinleştirdi."


Kaynak:
Bu haber toplam 884 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri