Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mavi Marmara krizi-2 geliyor!

14.07.2010 00:06
İsrail basını, Gazze'ye yardım götüren Libya gemisinin Mısır'a doğru yön değiştirdiğini yazdı. Ardından Libya'dan açıklama geldi. 'Gemi Gazze'ye ilerliyor' dedi. İsrail ordusu ise 'Gazze'ye izin vermeyeceğiz' diyor.

Uluslararası Kaddafi Yardım ve Kalkındırma Vakfı Başkanı Yusuf Savani, Filistinlilere yardım götüren Moldova bandıralı Libya gemisinin hala Gazze yolunda olduğunu söyledi.

Savani, Trablus'dan Reuters ajansına telefonla yaptığı açıklamada, ''Gemi hala Gazze yolunda ve rotasının değiştirilmesi konusunda herhangi bir karar mevcut değil. Gemi, İsraillilerden bu geceye kadar bölgeden ayrılması yönünde ültimatom aldı. Bunu yapmayacağız'' diye konuştu.

İsrail'deki haber sitelerinden Ynet, İsrail ordu kaynaklarına dayanarak Libya gemisinin kaptanının rota değiştirdiğini bildirmişti. Gemi kaptanının, telsizle bağlantı kuran İsrailli yetkililere gemiyi Mısır'a götüreceğini söylediği, gemiden kendisinin sorumlu olup, gemideki aktivistlerin de buna uyacağını belirttiği kaydedilmişti.

Libya lideri Muammer Kaddafi'nin oğullarından Seyfülislam'ın başkanlığını yürüttüğü Uluslararası Kaddafi Yardım ve Kalkındırma Vakfı tarafından kiralanan gemi, Gazze'ye 2 bin tonluk insani yardım ve ilaç götürüyor.

Amalthea adlı geminin kaptanının Küba vatandaşı olduğu belirtiliyor. Gemideki 12 kişilik mürettebatın çoğunun Kübalı ve Hintli olduğu, gemide çoğu Kaddafi Yardım Vakfı üyesi 15 aktivist olduğu da bildirilmişti.

Bu haber toplam 1530 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri