Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail baskını eline yüzüne bulaştırdı

08.06.2010 09:18
Mavi Marmara'ya ölüm saçan komandolar bu opersyon öncesi bir de Suriyeli generali öldürmüş

 

 

 

Mavi Marmara'ya kanlı baskın düzenleyen İsrail ordusunun "katiller" olarak bilinen 13. filonun komandoları, son olarak bir milyonerin yatını aldı Suriyeli bir generalin villasına operasyon düzenledi. Suriyeli generali öldüren komandolar, dönüşte de Mavi Marmara'ya çıktı. İsrail'in ağzıyla konuşan Sunday Times ise İsrailli askerlerinin ağzından konuştu.

İsrail'in dünyada "katiller" olarak bilinen komandoları, gizli görev için Suriye'deydi. Bir milyoner'in yatını alarak Suriye sularına giren komandolar, Hizbullah'a silah sattığı iddia edilen üst düzey bir generalin villasının yakınlarına kadar sokuldu. Ardından yat güvertesinde turist kılığına girerek güneşlendi. Bunun ardından uzun namlulu silahlarla villa bahçesinde yatan generali vurdu ve hızla Suriye'den kaçtı...

Bu çok gizli görevin ardından İsrailli komandolara 'Yardım gemilerini durdurma' talimatı verildi ve komandolar döner dönmez gemilere operasyon düzenledi...

SUNDAY TİMES OLANLARI ANLATTI

İngiliz Sunday Times gazetesi, İsrail’in geçen hafta “Özgürlük Filosu”na düzenlediği kanlı operasyonun detaylarını yayımladı.

Gazetenin “Facia Operasyon” başlığıyla verdiği habere göre, İsrail’in “Gökyüzü Rüzgarları Operasyonu” adlı operasyonu şöyle gelişti:

SURİYELİ GENERALİ ÖLDÜRDÜLER

Barış eylemcilerini taşıma görevi, İsrail’in elit komando birlği Şayetet 13’e verildiğinde birliğin komutanı “Bu nasıl bir görev, bir yolcu gemisine mi baskın düzenleyeceğiz?” dedi. Komutan, yeni görevlerinin yardım gemilerini durdurmak olduğunu öğrenince “Neden polisi göndermiyorsunuz? Biz sahil güvenlik değiliz” dedi.

Nitekim birlik, henüz 3 hafta önce çok gizli ve tehlikeli bir görevi başarıyla tamamlamıştı. Bir milyonerin yatını alan komandolar, karanlıkta Suriye’nin karasularına girerek Hizbullah’a silah sattığından şüphelenilen bir Suriyeli generalin villasının yakınlarına sokulmuştu. Turist kılığında güvertede güneşlenen komandolar, bahçesinde yatan generali susturuculu tüfekle vurduktan sonra, ailesi ve korumaları generalin öldüğünü henüz anlamadan uluslararası sulara açılmıştı.
 

YUMUŞAK DİRENİŞ BEKLİYORLARDI

Bu görevin ardından yeni görevlerine bekleyen komandolara, bu kez kendilerini basit bir görevin beklediği, Gazze filosundaki yolcuların ancak ‘yumuşak direniş’ gösterebileceği söylendi. Boya ve elektrik şoku silahlarıyla donatılan komandoların bunlarla görevi tamamlayacağı tahmin ediliyordu.

Pazar gecesi operasyon başladığında, Savunma Bakanı Ehud Barak, Tel Aviv’deki kontrol odasından her şeyi canlı olarak takip ediyordu. Barak, Kanada’da bulunan Başbakan Binyamin Netanyahu’ya da telefonla bilgi veriyordu.

Operasyon başladığında Barak’tan her şeyin yolunda gittiği bilgisini alan Netanyahu, dünya liderlerini arayarak bilgi verdi. Ancak ne olduysa bundan sonra oldu. Pazartesi sabaha karşı 04.10’da, İsrail donanma komutanı Oramiral Eli Marom silahıyla üç kez havaya ateş ederek “Gökyüzü Rüzgârları Operasyonu”nu başlattı.

TİMES İSRAİL'İN AĞZINDAN YAZDI

“Normalde operasyon öncesinde gergin oluruz. Ancak bu kez havamızdaydık, konuşup şakalaşıyorduk” diyen komandolar helikopterden Mavi Marmara gemisine inince beklemedikleri bir direnişle karşılaştığı iddia edildi. Sonraki iki asker de dövüldü ve bağlanarak alt güverteye indirildi. Bu sırada askerlerden biri “Savaşçıları mahvediyorlar” deyince komuta odasındaki bir subay “Kim kimi mahvediyor?” diye sordu. Karşıdan, “Araplar, teröristler, bu insanlar askerlerin canına okuyor. Bir askeri güverteden attılar” cevabı geldi.

"GERÇEK SİLAH KULLANIYORLAR İDDİASI"

Operasyonu ekrandan izleyen Savunma Bakanı Barak, gemideki komandolardan birinin “Gerçek silah kullanıyorlar. Silah kullanmak için izin istiyorum” dediğini duyunca, yanında bulunan Genelkurmay Başkanı Gabi Aşkenazi’yi “Bunu hemen bitir” diye fısıldadı. Barak, askerliği döneminde komutanlığını yaptığı Netanyahu’dan onay almaya gerek duymamıştı. Barak’ın bu emriyle komandolar sert şekilde müdahale etmeye başladı.

AKILLARA GİLAD ŞALİT GELDİ

Geminin kontrol odasına giren bir asker, kaptandan motoru kapatmasını istedi. Asker, kaptanın bunu reddetmesi üzerine “silahı boğazına dayadığını” ve bu şekilde gemiyi durdurduğunu söyledi. Geminin kontrolünün ele geçirilmesi üzerine Barak, Başbakan’ı arayarak “Her şey kontrol altında” dedi. Ancak bir dakika sonra gelen bir haber her şeyin kontrol altında olmadığını gösteriyordu. Üç komando kayıptı. Bu durum, israillilerin aklına 4 yıldır esir tutulan asker Gilad Şalit’i getirse de, bir yardımcısının “Damarında kan değil buz akıyor” dediği Barak soğukkanlılığını yitirmedi.

İSRİAL'İN İDDİALARI ŞAŞIRTTI!

Habere göre gemide arkadaşlarını arayan komandolar makine dairesini basıp burada direniş olmamasına rağmen birkaç kişiyi öldürdükten sonra, alt katta tutulan askerleri çıkardı. Diğer iki komandonun da denize atladığı belirlendi. Donanma komutanı Marom, Barak’ı arayarak tüm askerlerin bulunduğu ve gemideki 9 kişinin öldüğü bilgisini verdi.

Bu haber toplam 1972 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri