Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail'de yine Liberman Krizi

16.03.2010 01:16
İsrail'e resmi ziyarette bulunan Brezilya Cumhurbaşkanı Silva'nın, ülkeye gelen liderlerin ziyaret protokolünde yer alan Teodor Herzl'in mezarında saygı duruşunda bulunmaması sorun yarattı.

 

İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, bu tavrı nedeniyle Brezilya Cumhurbaşkanı Luiz Inacio Lula de Silva'yı protesto ederek, Knesset'te yaptığı konuşmayı boykot etti.

Lieberman ayrıca Brezilya Cumhurbaşkanı ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu arasındaki görüşmeyi de boykot ederek, Brezilya Cumhurbaşkanı'nın protokol kurallarına uymayarak İsrail'i küçümsediğini savundu.

İsrail'in yanı sıra Filistin'i de ziyaret edecek olan Lula'nın programında, Ramallah'ta Filistinlilerin lideri Yaser Arafat'ın mezarında saygı duruşunda bulunması yer alıyor.

İsrail Dışişleri Bakanlığı, bir açıklama yayımlayarak, Lieberman'ın Brezilya liderine İsrail'in diplomatik kurallarına uyulmamasını "ciddiye aldığını" göstermek istediğini vurguladı.

Lula, Knesset konuşmasında silahlardan arınmış bir Orta Doğu çağrısında bulunmuştu.

Lula, Latin Amerika'da nükleer silahların yer almamasının Brezilya'ya gurur verdiğini belirterek, "Bunun dünyada diğer bölgeler için de emsal olmasını isteriz" demişti.

Kaynak:
Bu haber toplam 944 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri