Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail özür dilemiyor

13.01.2010 19:25
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 'İsrail'in özür dilememesi halinde büyükelçinin geri çekileceği yönündeki açıklamasının ardından İsrail Dışişleri Bakanlığı'ndan özürle ilgili son bir açıklama geldi.

İsrail Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, İsrail'in Türkiye'den resmen özür dilemeyeceğini bildirdi.

İsrail radyosunun haberine göre, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün "İsrail'in özür dilememesi halinde büyükelçinin geri çekileceği" yönündeki açıklamasından sonra İsrail Dışişleri Bakanlığının üst düzey yetkilileri, Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon'un dün gece yarısı ve Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'ın bugün Lefkoşa'da yaptıkları açıklamaların ardından yeni bir açıklama olmayacağını söylediler.

İsrail Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, "Buna rağmen Ankara  büyükelçisini geri çekmeye karar verirse, bu kendi hakkıdır" dediler.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon, dün gece yarısı yaptığı açıklamada genel bir ifade kullanarak, "Amacım elçilerin onurlarıyla oynamak değildir" demişti. Ayalon, "Protestosunun Türkiye'nin İsrail karşıtı saldırılarına yönelik olduğunu" belirterek, bundan sonra yabancı diplomatlara protestolarını daha diplomatik yollarla bildireceğini  kaydetmişti.

Ayalon'un bu açıklaması, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'dan da destek görmüş, Netanyahu Ayalon'un "özür açıklamasından duyduğu memnuniyeti" belirtmesine karşın, Ayalon'un Türkiye'ye yönelik protestosunda haklı olduğuna inandığını ifade ederek, "Ancak bu, daha diplomatik yollarla dile getirilmeliydi" demişti.

İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman ise resmi bir ziyaret için gittiği Kıbrıs Rum kesiminde, Türkiye ile yıllardır iyi ilişkiler içinde olduklarını, İsrail'in Türkiye ile çatışma istemediğini, ancak Türkiye'nin de İsrail'e karşı saygı göstermesi gerektiğini söylemişti.

Lieberman, "Biz Türkiye'ye saygı gösteriyoruz ve aynı şekilde karşılık görmeyi bekliyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak:
Bu haber toplam 1342 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri