Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail çekilecek mi?

17 Ocak 2009 / 22:49
Ordunun muhalefetine rağmen İsrail, Mısır ve ABD'ye Gazze'den çekilme taahhüdü verdiği öne sürüldü. Hükümet, tek taraflı ateşkesi kısa süre içinde açıklayacak.
İsrail’in Gazze’ye yürüttüğü soykırımın 22’nci gününde İsrail’in ABD ve Mısır’a ateşkes ve çekilme sözü verdiği öne sürüldü. İsrail ordu kaynaklarına yakınlığıyla bilinen DebkaFile’ın haberine göre, “İsrail ordusunun sert muhalefetine rağmen”, İsrail, saatler içerisinde ateşkes açıklayarak Gazze Şeridi’nden çekilmeye başlayacak.

Haberde ayrıca İsrail’in Mısır ve ABD’ye sınır kapılarının da açılacağı sözü de verdiği öne sürüldü. Ayrıca AFP’ye konuşan adını saklı tutulmasını isteyen bir yetkili de İsrail kabinesinin toplantısının ardından İsrail’in tek taraflı ateşkes ilan edeceğini söyledi.

DebkaFile’In haberinde İsrail’in, “amaçlarına ulaşamadan” savaşı sonlandıracağı belirtildi. Haberde İsrail’in amaçlarının, Hamas’ı devirmek ve roket saldırılarını durdurmak olarak belirtildi.

Sitede ayrıca Hamas'ın önümüzdeki hafta Gazze'deki kontrolü tekrar eline alacağı bilgisine yer verildi.

İsrail Ordusu, 22 gündür sürdürdüğü Gazze’ye yönelik soykırım işgalinde çoğunluğu çocuk ve kadın 1,200 sivili katlettti, 5 binden fazla kişiyi yaraladı. İsrail, BM ait iki okulu, 20 tane camiyi, sayısız evi enkaz haline getirdi.


Kaynak:
Bu haber toplam 790 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri