Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail tüm dünyayı dinleyebiliyor

06.09.2010 09:05
Le Monde Diplomatique, İsrail’in ‘Unit 8200’ adlı istihbarat birimiyle, hükümetler ile yabancı şirketlerin bütün iletişim ağlarını izlediğini yazdı.

Fransa'nın itibarlı dergilerinde Le Monde Diplomatique, İsrail’in ‘Unit 8200’ adlı istihbarat birimiyle, Ortadoğu, Afrika, Avrupa ve Asya’da hükümetler ile yabancı şirketlerin bütün iletişim ağlarını izlediğini yazdı.

Fransa’nın itibarlı dergilerinden Le Monde Diplomatique, İsrail’in adı pek duyulmayan ‘Unit 8200’ adlı istihbarat birimi hakkında kapsamlı bir haber yayımladı. İstihbarat teknolojileri konusunda uzman Yeni Zelandalı gazeteci Nick Hager’in imzasıyla yayımlanan haberde, merkezi Negev’de Beerşeba kenti yakınında bulunan birimin, ABD ve İngiltere ile boy ölçüşecek kadar gelişmiş teknolojilere sahip olduğu belirtildi.

3 KITADA TEKNİK TAKİP

Faaliyetleri sır gibi saklanan birimde, Ortadoğu, Asya, Afrika ve Avrupa genelinde, hükümetler, uluslararası organizasyonlar, yabancı şirketler, siyasi gruplar ile şahısların telefon konuşmaları ve e-maillerinin takip edildiği kaydedildi. Hager’e göre, antenlerle dolu ‘Unit 8200’de, Akdeniz’de gemiler arasındaki telsiz temasları ile İsrail’i Avrupa’ya bağlayan su altındaki iletişim hatları da izlenirken, Echelon benzeri sistemle, çok güçlü bilgisayarlar, e-mail ve telefonlarda belirli kelime ve numaraları anında tespit etmek üzere ayarlandı.

‘MÜCEVHER TOPLUYORDUK’

Le Monde Diplomatique, şifre kırma işinde de uzman olan şirketin ulaştığı bilgilerin, işlenmek üzere 8200’ün Herzilya’daki üssüne gönderildiğini, oradan da Mossad ve orduya transfer edildiğini belirtti. Tesiste görev yapan İsrailli eski bir kadın asker, birimde İngilizce ve Fransızca yapılan telefon konuşmalarını takip ettiklerini anlatarak, “Yaptığımız, rutin iletişim trafiği içinde ‘mücevherleri’ tanımlayıp bulmaktı. Çok ilginç bir işti” diye konuştu.

STAR

Bu haber toplam 1028 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri