Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail'den Yeni Çirkin Adım

26.02.2010 14:57
İsrail'in işgal altındaki Doğu Kudüs'e 600 yeni konut yapmayı planladığı öne sürüldü.

İsrail'in işgal altındaki Doğu Kudüs'e 600 yeni konut yapmayı planladığı öne sürüldü. Haaretz gazetesindeki iddiaya göre plan, bölge planlama komisyonundan geçti.

İsrail hafta başında da ilan ettiği 'ulusal kültürel miras'a Batı Şeria'daki iki İslami eser; İbrahim Camii ve Rahel Türbesi'ni dahil etmişti. Karar üzerine Filistinlilerle İsrail polisi arasında çatışmalar yaşanmıştı.

Filistinlilerin yaşadığı Şufat bölgesinin yakınlarında inşa edilecek yeni konutların ilk etapta bin 100 daire olarak planlandığı, ancak daha sonra bazı arazilerin Filistinlilerin özel mülkü olduğunun anlaşılmasıyla bunun 600'e çekildiği öne sürülüyor.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, geçtiğimiz yıl başında kurduğu aşırı sağcı koalisyonun başına geçer gezmez Kudüs'le ilgili planlarını ortaya koymuş ve bu kentin sonsuza dek İsrail'in başkenti olarak kalacağını duyurmuştu. Daha sonra da kentin muhtelif yerlerinde yeni konut inşaatlarına başlanacağı yönünde haberler çıkmaya başlamıştı.

İşgal altındaki Doğu Kudüs'te halen 200 binden fazla Yahudi yerleşimci yaşıyor. İsrail hükümeti kentin İslami kimliğini değiştirmek için de parklardan yollara dört bir yandan çalışma yürütüyor.

İsrail genel olarak inşa ettiği yeni yerleşim birimlerine radikal grupları yerleştirerek İsrail varlığını bu bölgelerde kalıcı hale getirmeye çalışıyor.

BM tarafından gayrı meşru olarak kabul edilen Doğu Kudüs ve Batı Şeria'daki yerleşim birimleri yeniden canlandırılmaya çalışılan Barış Süreci'nin önündeki en büyük engel olarak adlandırılıyor.

Filistinliler yeni bir barış sürecinin başlayabilmesi için İsrail'in işgal altındaki bölgelerde yeni yerleşim biri inşaatlarının hemen durmasını istiyor. Amerikan yönetimi de zaman zaman İsrail'in yerleşim birimi inşaatlarını eleştirmesine rağmen bu konuda caydırıcı bir adım atmıyor. (CİHAN)

Bu haber toplam 1124 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri