Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail dünyaya meydan okudu

28.12.2009 12:46
İsrail, işgal altındaki topraklarda 700 yeni konut yapacağını açıkladı

Tel Aviv yönetimi, tüm dünyanın tepkisine rağmen 1967 savaşından sonra işgal edilen bölgelerde yasadışı yerleşim birimleri oluşturmaya devam ediyor.

İsrail İskan Bakanlığı, Kudüs yakınlarındaki dört ayrı yerleşim biriminde toplam 700 konut inşa edilmesi için ihale açtı. İsrail'in 'ezeli ve ebedi başkenti' olarak ilan eden Kudüs'ün doğu kesimi, Filistinlilerin kurmak istedikleri devletin başkenti olarak düşünülüyor. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın sözcüsü Nebil Ebu Rudeyne, İsrail'in barış istemediğini her gün kanıtladığını söyledi.

İsrail hükümeti, barış için işgali sona erdirmesi gereken bölgede binlerce yeni konut inşa etmeye de hazırlanıyor. Başbakan Benyamin Netanyahu, ABD'nin baskısı nedeniyle Batı Şeria'daki inşaatlara 10 ay ara verdiklerini açıklamıştı. Mahmud Abbas ise tüm inşaatlar durdurulmadan barış görüşmelerinin devam edemeyeceğini söylemişti.

İsrail'in 1967'den sonra işgal ettiği topraklarda 2,7 milyon Filistinli ile uluslararası hukuka aykırı olarak 500 bin İsrailli yaşıyor.

Bu haber toplam 1354 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri