Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail El Fetih üyelerini Gazze'ye gönderiyor

04 Ağustos 2008 / 10:45
İsrail, haftasonunda yaşanan çatışmaların ardından İsrail'e kaçan El Fetih üyelerini Gazze'ye geri gönderiyor.
İsrail dünkü çatışmaların ardından kendisine sığınan 188 El Fetih üyesini Gazze'ye gönderme işlemine bugün başladı. El Fetih üyeleri Hamas'la giriştikleri çatışmanın ardından İsrail'e kaçmıştı. Çatışmalar El Fetih'e yakın Hilis ailesinin bulunduğu Secaiye mahallesinde yaşanmıştı. Hamas polisi geçen haftaki patlamalardan sorumlu tuttuğu El Fetih üyelerini gözaltına almak amacıyla mahalleye baskın yaparak, El Fetih üyesi Ebu Mahir Hilis'i gözaltına almak istedi. Polis, Hilis ailesinin oturduğu mahalleyi kuşatarak, giriş-çıkışları yasakladı. Bu gerginliğin ardından Hamas'la El Fetih üyeleri arasında çatışma çıktı. Çatışmada 9 kişi öldü. Yaralananların 12'sinin çocuk olduğu, yaralılardan 8'inin durumunun ağır olduğu bildirildi.

İsrail sınırı geçmelerine önce izin verdi

İsrail Savunma Bakanlığı, Filistin Özerk Yönetim Konseyi Başkanı Mahmud Abbas'la Mısırlı yetkililerin talebi üzerine, El Fetih üyelerinin İsrail'e geçişine izin verdi. Ancak İsrail askerleri sınırı geçen 188 kişiye suçlu muamelesi yaparak önce üzerlerini aradı, ardından da ellerini kelepçeleyerek, gözlerini bağladı.

188 kişi Gazze'ye gönderiliyor

İsrail askerleri, aralarında Hilis ailesi fertlerinin de bulunduğu 188 kişiyi, bugün de Gazze'ye göndermeye başladı. Sabah saatlerinde önce 32 kişi Gazze'ye gönderildi.

Hamas gönderilenleri gözaltına alıyor

Haaretz gazetesine göre İsrail'in gönderdiği El Fetih üyeleri, Hamas polisince gözaltına alındı. Gönderme işleminin yarın sabaha kadar tamamlanması bekleniyor. Yaralı bazı kişilerin tedavisinin bugün İsrail'deki hastanelerde tamamlanmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Abbas sözünden caydı

Haaretz gazetesi İsrail'in aslında 188 kişiyi Gazze yerine Batı Şeria'ya göndereceğini, Filistin lideri Mahmud Abbas'la bu yönde bir anlaşma sağlandığını duyurdu. Ancak gazetenin haberine göre Mahmud Abbas daha sonra bu kişilerin Batı Şeria'ya alınmasını istemedi. İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak'ın da bunun üzerine bu kişileri Gazze'ye gönderme kararı aldığı belirtildi.

Kaynak: DW

Bu haber toplam 940 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri