Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İSRAİL ELÇİSİ NEDEN MERSİN'DE

20 Haziran 2008 / 11:28
Gabby Levy, Mersin'de konuştu: Orduyla ve hükümetle işbirliğimiz gelişiyor.
Mersin Gazeteciler Cemiyeti'ni (MGC) ziyaret eden Levy, 4 yaşına kadar İzmir Bergama'da yaşadığını, Türkiye'ye geldiği zaman Bergama'ya gittiğini söyledi. Bergama'da komşusunun kızının öldüğünü duyduğunu ifade eden Levy, "Onun çocuklarını gördüm çok üzüldüm ve ağladım. Birinci vatanım Türkiye. 7 aydır Türkiye'deyim. Ankara'ya geldikten kısa bir süre sonra fark ettim ki, Türkiye o kadar büyük ki İstanbul'da, Ankara'da oturmakla bitmiyor iş. Türkiye'de çok büyük ve güzel yerler var. Türkiye ve İsrail'in diyalog kurması gereken çok yerler var. İki ülke arasında yüzyıllardır devam eden bir dostluk bağı var" dedi. ,

Türkiye Ordusuyla iyi bir işbirliğimiz var

Türkiye ile İsrail arasında savunma ve askeri işbirliği içinde iyi bir işbirliğinin olduğunu kaydeden Levy, "Ticari ve ekonomik ilişkilere de yansıyan bir işbirliği var. Türkiye ile olan yıllık alışverişimiz 3 milyar doların üzerindedir. 5 yüz binden fazla vatandaşımız Türkiye'yi düzenli olarak ziyaret etmektedir. Küçük bir rakam değil bu. Bizim nüfusumuzun yüzde 7-8 civarında büyük bir rakamı sadece Türkiye'ye geliyor. İsrail ve Türkiye'deki iş adamları karşılıklı olarak 2 ülkeye yatırımlar yapmaktadır.


Türkiye-İsrail siyasi ilişkilerimiz çok iyi


Çok iyi politik ilişkiler var bundan mutluluk duyuyoruz. Ülkeler arasındaki barışı, dostluğu ancak Türkiye sağlayabilir. Adana-Mersin bölgesine özel ilgimiz var. Benim ziyaretimin amacı İsrail ile bu bölge arasında nasıl bir ilişki kurulabilir, nasıl geliştirilebilir bunu ortaya çıkarmaktır. Ticari, ekonomik ve turizm hareketi oluşturmaya çalıştığımız için şehirlerarası işbirliği çalışması yapmak istedik" diye konuştu.

Yaptığı görüşmeler sonucunda bu bölgede iyi ilişkiler kurulabileceğini vurgulayan Levy, "Birkaç ay önce Bakan Kürşad Tüzmen ile Ankara'da buluştuk. Mersin bölgesi milletvekilleri iki noktada öneride bulundular. Bunlar tarım ve turizm. Tarsus'taki teknoparkı ziyaret etmek üzere 10 gün içerisinde iki çok önemli bilgili insan gelip görüşme yapacak.

Daniel Peygamber'in mezarı bizim için kutsal bölge

Kürşad Tüzmen ile görüşmemde Tarsus'ta Daniel Peygamberin Türbesi'nin bulunduğunu söylemişti. İsrail Yahudi cemaati için çok ilgi çekici bir turizm hareketini sağlayabilir. İsrail'den Antalya'ya gelen vatandaşlarımız bu duyumdan sonra daha doğuya doğru, Ankara ve Mersin'e geleceklerdir.

Birkaç yıl önce Mersin Büyükşehir Belediyesi, Aşdot Belediyesi ile kardeş şehir, kardeş liman anlaşması görüşmeleri yapılmıştı. Bunu geliştirmek için elimden geleni yapacağım. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı'nın da Aşto'ya çağrılmasını sağlayacağım" şeklinde konuştu.

Mersin'de çok güzel bir kültürel yaşamın olduğunun altını çizen Levy, bu yaşamın bir parçası olmak istediğini belirterek, "Bizim kültürümüzü tanıtmak için sanatçılarımızı, müzik adamlarımızı getireceğiz. Fuarlara da katılarak size kendimizi tanıtacağız" dedi.

Gazetecilerin Hamas'la ilgili sorularını cevaplandıran ve seçilmiş Hamas hükümetini terörist olarak tanımlayan Levy, "Hamas bizim için hala değişmiş değil, sitili durumu aynı. 3 durum var. Uluslararası örgütler, Hamas'ın İsrail devletini tanıması istiyor. İkinci durum Hamas örgütü İsrail'in Filistin'le ilgili bütün anlaşmaları kabul etmesi, bütün terörist hareketlerine son vermesi lazım. Hamas bu şartların hiçbirini yerine getirmiş değil. Bu nedenle biz direkt görüşme yapmıyoruz. Mısırlı yetkililer bizimle ve onlarla görüşerek bu şekilde bir anlaşma oluyor.

Hamasla, bir İsrail yetkilisi anlaşma yapmadı. Mısır yetkilileri vasıtasıyla yapılan ateşkes antlaşması Hamas'ın orijinal yapısından dolayı yürümez. Gazze bölgesindeki herhangi bir teröristin havan atması, füze atması barışı bozması için yeterli" diye konuştu.

İsrail'in su sıkıntısını Türkiye giderecek

Levy, bir gazetecinin su sıkıntısıyla ilgili sorusu üzerine dünyanın geleceğinde 3 önemli kritik noktanın bulunduğunu söyledi. Bunlardan ilkinin enerji temini, ikincisinin gıda temini, üçüncüsünün ise su sorunu olduğunu belirten Levy, "Dünyada gelecekte bu üç sorun konuşulacak" dedi.

"Türkiye su konusunda dikkatli olmalı"

Su sorununun İsrail'i yakından ilgilendirdiğini ve bu konuda çeşitli girişimlerde bulunduklarını anlatan Levy, şunları kaydetti:

"Yaklaşık 4 yıl önce Türkiye ile İsrail yönetimi arasında Manavgat'tan İsrail'e 50 bin ton su götürülmesi konusunda anlaşma yapılmıştı. 20 yıl için yapılan bu anlaşma daha sonra ekonomik olmadığı için uygulanamadı. Bu nedenle deniz suyundan temiz su elde edebilmek için 5 büyük su arıtma tesisi kuruyoruz. Bunlardan ikisi hali hazırda kurulmuş durumda. Diğerleri ise inşaat aşamasında. Bunlar tamamlandığı zaman acil su ihtiyacımız karşılanacak. Fakat bu yeterli olmayacak. Bizimle birlikte komşu ülkeler de aynı sıkıntıyı yaşıyor. Dolayısıyla komşu ülkelerle aramızda su sorunu da bulunuyor. Buna çözüm bulursak en azından bu konuyla ilgili sorun ortadan kalkacaktır. Bu nedenle dünya ülkelerinin bir kısma geleceklerinin su üzerine kuruyor. Türk yönetimine önerimiz, sularını korumaları ve çok dikkatli kullanmalarıdır."

Kaynak:
Bu haber toplam 964 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri