Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'İsrail yalnız kalmaya mahkumdur'

13.10.2010 15:43
Sel felaketinin yaşandığı Paksitan'a gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarda bulundu

Pakistan'ın Multan bölgesinde Türk Kızılayı tarafından yaptırılan Mevlana evleri teslim töreninde konuşan Başbakan Erdoğan 'Türkiye'de halkımızın duyarlılığına tercüman olan halkımızı bu noktada adeta seferber eden diyanet işleri başkanımız da bizimle birlikte onun da kalbi muhabbetlerini bildirmek istiyorum.

Bizi tarih birleştiriyor. Bizim ortak kültürümüz var, bizim ortak değerlerimiz var bu kültür, bu değerler uğruna asırlar boyu birlikte yürümüşüz. Şimdi de bu sorumluluğun bize yüklediği bir görevin ifası için buradayız.

Kızılayımız buradan ayrılmadı. Muzaffer Abad'ta kızılay olarak bulunduk, TOKİ olarak bulunduk ve Türkiye olarak orada bir çok yatırımları gerçekleştirdik. Hala TİKA olarak, devlet olarak oradaki çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İstiyoruz ki kalıcı eserler bırakalım.

Şimdi de biz bakan arkadaşlarımızla teknik bir kadro ile buradayız. İstiyoruz ki bölgede kalıcı eserler bırakalım. Alt yapı çalışmaları yapalım, üst yapıya yönelik çalışmalar yapalım okul gibi hastane gibi bu alanlarda adımlar atalım. Şu anda halkımızın duyarlılığı devam ediylor ve süratle burada yatırımlara başlayacağız. Kızılay'ımızın Mevlana evleri, çadırlar ve konteynır kent. Biz istiyoruz ki kalıcı olanları yapalım ve değerli dostum kardeşim Gilani'ye de söyledim müşterek olarak neler yapabileceksek bunların adımlarını atalım. Tabii ki uygun yerleri tespit etmemiz lazım ve ona göre de yatırımlarımızı orada hemen başlatalım. Muzaffer Abad'da yaptıklarımızı gezdim gördüm, depremde de gezip görmüştüm. Tabii işlerimizi hemen hemen büyük ölçüde bitirdiğimizde gezip gördüğümde o zaman 'Hamdolsun' dedim.

Zira istedik ki çalışmalarımızı hemen başlatalım. 1999 depreminde yalnız bırakmadı bizi Pakistan. Bu kadar birbirini seven iki ülke halklarının bu tür günlerde birbirinin imdadına yetişmesinden daha tabi ne olabilir? Sevgili kardeşlerim beraber yapacağımız işlerden az önce sevgili kardeşim Gilani bahsetti. Ulaşımda yapacağımız yatırımlar var, enerjide yapacağımız yatırımlar var özellikle tarımsal alanlarda atmamız gereken adımlar var. inşaat sektöründe Çin'den sonra dünyada ikinci ülkeyiz. Bu tür yatırımlarda Türk müteahhitlerinin yükleneceği işler olabilir. Burada elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Bu vesile ile bir kaç cümleyi de ayrıca belirtmek istiyorum.

Türkiye olarak bizim de terörle bir mücadelemiz var. Birliğinizi bozmak isteyenlere fırsat vermeyin. Onun için de dayanışma içerisinde daha güçlü bir Pakistan'ı kurmanın gayreti içinde olun. Şunu açık söylüyorum, Pakistan'ın zayıf düşmesi Pakistan dışında birilerini sevindirir. Her halde o birilerinin kimler olduğunu anlıyorsunuz. Onlar bizim içinde aynıdır sizin içinde aynıdır. Onun için güçlenmeye mecburuz, güç toplamaya mecburuz. El ele vereceğiz, omuz omuza vereceğiz daha güçlü bir Pakistan ve daha güçlü bir Türkiye diyeceğiz.

Aynı durum İslam Dünyası için de geçerli. İslam dünyasını bölmek isteyen ülkeleri biliyorsunuz. Bunların kimler olduğunu da iyi biliyorsunuz. Eğer uluslararası sularda bir yardım konvoyuna denizden havadan birileri saldırabiliyorsa bunlar gücü nereden alıyor bunu sormamız lazım. 9 Tane kardeşimizi şehit edenler belli. Cenevre'deki insan haklarıın verdiği karar da raporda ortada. Bunun bir gaddarlık olduğunu da bu raporda itiraf ettiler. Vahşice olduğu ortaya çıktı. (İhlassondakika.com)19 Yaşında bir genç aslen Türk ama ABD vatandaşı, bu gencin iki kaşının arasında iki santim ile 40 santim arası bir mesafeden onu infaz ederek şehit ettiler. Ve sırtından iki mermi, vücudunun değişik yerlerinden iki mermi 5 kurşunla şehit ettiler. Artık bunlar resimlerle adli tıp raporları ile tespit edildi. 9 Şehidin vücudundan 30 mermi çıkartıldı. AB üyesi ülkeler çekimser kaldı. ABD İsrail'in yanında yer aldı. 30 Ülke rapora evet dedi. Şu anda BM Güvenlik Konseyi'nin panel çalışmaları sürüyor. Temenni ediyoruz ki hak yerini bulur. İsrail özür dilemek durumundadır. Tazminat ödemek durumundadır. Bunları yerine getirmedikçe Ortadoğu'da yalnız kalmaya mahkumdur.

Ben tekrar ölenlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Ailelerine Pakistan halkına başsağlığı diliyorum. Evini kaybeden vatandaşlarımıza kardeşlerimize sabırlar diliyorum. Sayın Başbakan Gilani yapılacak olanları şuanda attıkları adımları açıkladı. Ben de yapacaklarımızı söyledim. Bugünden tez yok hemen adımlarımızı atıyoruz. Sizleri tekrar en kalbi duygularla selamlıyorum. Yaşasın Türkiye Pakistan kardeşliği

Bu haber toplam 966 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri