Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail'den Erdoğan'a sert cevap

06.04.2010 01:36
İsrail, Başbakan Erdoğan'ın TRT'nin Arapça kanalının açılışındaki sözlerine sert yanıt verdi.

İsrail Dışişleri Bakanlığı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Kudüs ve Gazze'deki eylemleri nedeniyle İsrail'e yönelik eleştirilerine tepki gösterdi.

Başbakan Erdoğan'ın TRT Arapça kanalının önceki günkü açılış töreninde yaptığı konuşmada dile getirdiği eleştiriler üzerine açıklama yapan İsrail Dışişleri Bakanlığı, "İsrail, Türkiye dahil, hiçbir ülkeyle gerginlik peşinde değil. Ama görünen o ki Türkiye Başbakanı, İsrail ile ilişkiler pahasına İslam dünyasıyla bütünleşmeyi hedefliyor" ifadelerini kullandı.

Açıklamada, Erdoğan'ın "çocukların Gazze'de duygudan yoksun biçimde katledildiği" şeklindeki sözlerine atıfta bulunularak, Erdoğan'ın "Pakistan ve Irak'ta terörist gruplarca öldürülen masum siviller için de aynı üzüntüyü duyması gerektiği" görüşüne yer verildi.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Başbakan Erdoğan, TRT'nin Arapça kanalının açılışında yaptığı konuşmada, ''Sadece bölgemizde değil, dünyanın neresinde olursa olsun masum çocukların, masum insanların katledilmesine göz yummayız, yumamayız, feryatlarına kulak tıkayamayız" demişti.

Erdoğan, "Nasıl Haiti için yüreklerimizi birleştirdiysek, nasıl Şili için dualarımızı yolladıysak, Gazze yanarken, medeniyetimizin göz bebeği Kudüs üzerinde kara bulutlar dolaşırken, buna tepkisiz kalamayız, bunu görmezden gelemeyiz, elimiz, kolumuz, dilimiz bağlı duramayız" ifadelerini kullanmıştı.
 

Bu haber toplam 916 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri