Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Eğer öyle bir şey olursa...'

11.12.2009 01:15
İsrail’in keşif amaçlı uçuşlar çerçevesinde Türk hava sahasını ihlal ettiği iddialarına Başbakan Erdoğan sert bir dille yalanladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsrail'in, İran'a keşif operasyonları amacıyla Türkiye'nin hava sahasını ihlal etmesi halinde "deprem"e benzer bir tepki verileceği uyarısını yaptı. Başbakan Erdoğan, tanınmış Mısırlı gazeteci Fehmi Huwaidi ile yaptığı söyleşide İsrail'in casusluk amacıyla Türk hava sahasına girdiği söylentilerini yalanladı. İsrail'in o amaçla Türk hava sahasına hiç girmediğini de ifade eden Erdoğan, böyle bir şey olması halinde çok ciddi sonuçları olacağını söyledi. "Depreme benzer gibi yanıt alır" diyen Erdoğan, İsrail liderlerinden Türkiye ile ilişkiyi "üçüncü bir tarafa saldırı için bir kart olarak kullanmaktan kaçınmaları"nı da istedi.

KESİNLİKLE "KAYITSIZ" KALMAYIZ

Jerusalem Post tarafından yansıtılan söyleşide Erdoğan ayrıca Ankara'nın nötr bir taraf olmayacağını, kayıtsız kalmayacağını da ifade etti. Erdoğan, Gazze Operasyonu'na değinirken de İsrail'in, Gazze halkını süpürdükten sonra Türkiye ile ortak bir askeri tatbikata katılmayı bekleyemeyeceğini de belirtti. Türk hükümetinin İsrail'e yönelik politikasının seçmenler tarafından desteklendiğini de vurgulayan Erdoğan, "Gazze'ye saldırı sırasında çok incitilen, Türk halkının duygularına meydan okunamayacağı"nın da altını çizdi.

ART ARDA KOORDİNELİ DEMEÇLER

İsrail ile Türkiye ilişkilerinin Ankara’nın inisiyatif doğrultusunda değiştiğini belirten gözlemciler, İsrail’in bu durumdan hem tedirgin hem de ne yapacağı bilemez durumda olduğunu belirtti. Erdogan, ABD’de bir televizyon programında da İsrail’i Ortadoğu’da barışı istemeyen taraf olarak yansıtmıştı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise ABD’de SETA Vakfı’nın düzenlediği toplantıda İsrail’i Gazze’de fosfor bombaları kullanarak ve binlerce sivili katlederek ‘Savaş suçu işlemekle itham etmişti. Ardından gelen Erdoğan’ın bu demecinin Türk diplomasisinin bilinçli bir şekilde ve koordineli hareket ettiğinin bir göstergesi olarak sunuluyor.

 

 

Kaynak:
Bu haber toplam 1256 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri