Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail, "Ermeni soykırımı" ile misilleme yapıyor

12.10.2009 18:25
Ermenistan'la ilişkiler düzelirken İsrail, tatbikatla yeniden gerilen ilişkileri daha ileri götürerek, bugüne kadar hiç kullanmadığı "Ermeni soykırımı" konusunu gündeme getiriyor.
Türkiye ile Ermenistan ilişkilerini düzeltmek üzere protokol imzalarken, diğer tarafta Türkiye ile İsrail arasında büyük gerginlik yaşanıyor. Ve İsrail, bugüne kadar hiç kullanmadığı bir kartı, “Ermeni soykırımı” kartını açmaya hazırlanıyor; İsrail’de, ilk kez bir soykırım anıtı kurulması konusunda karar alındı.

İsrail’in Petach Tikva kentinde Belediye Meclisi, “Ermeni soykırımının 95. yıldönümünde açılmak üzere, bir soykırım anıtı kurulmasına” karar verdi.

Bu konudaki açıklamada İsrail’de yaşayan Ermenilerin kuruluşu Ararat’ın Birliği’in Başkanı Ashot Martirosyan’dan geldi.

Martirosyan, Ermeni diasporasına hitaben yazdığı mektupta, “Ermeni soykırımının 95. yıldönüme anısına kurulacak anıtın yapımına, Ararat İsrail’deki Ermeniler Birliği’nin Petach Tikva kenti belediyesi ile vardığı anlaşma çerçevesinde başladı.

Ermenilere göre, soykırımın 95. yıldönümü önümüzdeki yıla denk geliyor. Dolayısıyla, anıtın da önümüzdeki yıl 24 Nisan’a yetiştirilmesi amaçlanıyor.

Hürriyet
Bu haber toplam 1544 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri