Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Filistinlilere Ramazanda da Rahat Yok

01.09.2009 22:23
İsraildeki Esir Filistin'lilere Ramazan İşkencesi.
Hamaslı esirlere, aileleriyle görüşme yasağı getiren İsrail, Ramazan ayında da Hamaslı tutukluları, iftarla cezalandırarak, sıcak ve pişirilmiş yemek vermiyor.

İsrail, özellikle de Ramazan ayının başlamasıyla, Filistinli esirlerden sıcak ve pişirilmiş yemeği kesti.

Filistinli esirler, İsrail hükümetinin bu uygulamasını eleştirirken, Shalit’in serbest bırakılması için Hamaslı esirler üzerine baskı uygulama politikasının bir parçası olduğunu söylediler.

ABD ve Batı’nın Ortadoğu’daki beslemesi-soykırımcı İsrail, Ramazan ayında bile, zindanlarındaki Filistinli tutuklulara her türlü insanlık dışı muamele ve işkenceyi uyguluyor.

İşgalci-terör devleti İsrail, Haziran 2006’da esir alınan siyonist asker Gilad Shalit’i kurtarmak için Hamaslı tutuklulara baskı yapıyor. Hamaslı esirlere, aileleriyle görüşme yasağı getiren İsrail, şimdi de Hamaslı tutukluları iftarla cezalandırıyor.

Yedioth Ahronoth’un haberine göre İsrail, özellikle de Ramazan ayının başlamasıyla, Filistinli esirlerden sıcak ve pişirilmiş yemeği kesti.

Filistinli esirler, İsrail hükümetinin bu uygulamasını eleştirirken, Shalit’in serbest bırakılması için Hamaslı esirler üzerine baskı uygulama politikasının bir parçası olduğunu söylediler. Esirlere göre bu uygulama da diğerleri gibi başarısız olacak. İsrail zindanlarındaki tutsaklara uygulanan baskılarda, Shalit’in esir alınmasından sonra artış gözlendiğini hatırlatan bir Filistinli esir, “Ramazan ayında iftarımızı, sıcak pişirilmiş yemekler yerine konservelerle açıyoruz. Şimdiye kadar böyle bir uygulamayla karşılaşmamıştık” dedi.

Başka bir Filistinli ise “İsrail zindanlarındaki bütün Filistinli esirler, özellikle de Ramazan ayında zor hayat şartlarına karşı mücadele vermektedir” diye konuştu. İsrail’in, Filistinli esirlere uyguladığı işkenceler birçok insan hakları örgütü tarafından ispat edildi.

Filistinli esirlere uygulanan işkence metotları arasında Filistinlilerin ve akrabalarının evlerini aramak ve evlerine zarar vermek, esirleri saatlerce zincirli tutmak, aşırı sıcak ve aşırı soğukta savunmasız bırakmak, esirlerin hayatta kalmasına imkan verecek kadar hava ve güneş alan, 1-1,5 metrelik tek kişilik, tuvalet imkanının olmadığı hijyenik olmayan hücrelerde tutmak, soyunmaya zorlamak, üzerine köpek salarak korkutmak, diğerlerine yapılan işkenceyi izletmek yer alıyor.

Vakit

Bu haber toplam 866 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri