Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Avustralya'dan İsrail'e şok!

24.05.2010 09:31
Hamas üst düzey yetkilisinin Dubai'de öldürülmesinin ardından, Avustralya dört İsrail diplomatının ülkeden ayrılmasını istedi.

Canberra hükümeti, bu isteğine gerekçe olarak, İsrailli diplomatların Birleşik Arap Emirlikleri'nde Hamas yetkilisine karşı düzenlediği suikastta sahte Avustralya pasaportunu kullanmalarını gösterdi.

İngiltere de geçtiğimiz aylarda Birleşik Arap Emirlikleri'nde Hamas'ın askeri kanadının komutanı olan Mahmud al-Mabhuh'a karşı düzenlenen suikastta, İsrailli diplomatların sahte İngiltere pasaportunu kullanmalarından duyduğu rahatsızlığı dile getirmiş ve bu ülkeyi sert bir dille eleştirmişti.

İngiltere'nin ardından Avustralya da, İsrail elçilik çalışanlarının suikast sırasında sahte Avustralya pasaportu kullanmalarını eleştirdi. Avustralya Dışişleri Bakanı Stephen Smith, bu sabah yaptığı açıklamada, dört İsrail elçilik çalışanının bir an önce ülkelerini terk etmelerini istedi. Bakan, İsrail devletine dört görevlisini geri çekmeleri konusunda gerekli bilgilendirmeyi de yaptıklarını duyurdu.

İsrail gizli servisi MOSSAD, 20 Ocak tarihinde Birleşik Arap Emirlikleri'nde bir otelde gerçekleştirdiği suikast ile Hamas'ın askeri kanadı komutanı olan al-Mabhuh'u öldürmüştü. İsrail'in al-Mabhuh'a karşı suikast düzenlemesi, birçok ülkenin tepkisine neden olmuş, devletin bu tür operasyonlar düzenlemesinin terörü daha da arttıracağı dile getirilmişti.

Bu haber toplam 1608 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri