Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İşte Abbas'ı bitiren karar!

15.10.2009 06:42
İsrail'in Gazze'de işlediği savaş suçlarını ortaya koyan Goldstone Raporu'nu BM Güvenlik Konseyi'nde onaylamayan Filistin lideri Mahmud Abbas, Filistinli gruplar ile insan hakları kuruluşlarının tepkisi üzerine geri adım attı
Görev süresi bu yılın başında bittiği halde uluslar arası arenada hala Filistin otoritesinin lideri olarak görülen ve İsrail'in sözcüsü gibi davranan Mahmud Abbas, geçtiğimiz ay Birleşmiş Milletler Konseyi'nde İsrail'in Gazze katliamıyla ilgili hazırlanan Goldstone Raporu'nda geri adım attı. ABD'nin telkinleriyle İsrail'in savaş suçu işlediğini bildiren Goldstone Raporu'nun BM'de oylanmasına karşı çıkan Abbas, Mart ayında yeniden oylanması beklenen raporunu bu sefer destekleyeceği iddia edildi.

İSRAİL VE ABD'YE BOYUN EĞMİŞTİ

Bu yılın başında İsrail'in Gazze'ye düzenlediği bombardımanda çoğunluğu kadın ve çocuk 1500'e yakın Filistinli'nin katledilmesinden sonra BM,Güney Afrikalı eski yargıç Richard Goldstone'u görevlendirmiş ve aylar süren araştırmadan sonra hazırlanan raporda İsrail'in savaş suçu işlediği sonucuna varılmıştı. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde tartışmalara neden olan ve oylanmasının ertelendiği rapora, Batı Şeria'daki Filistin yönetiminin lideri Mahmud Abbas da ABD'nin baskısıyla destek vermemişti.

OYLAMA BİTTİ, ABBAS YENİ UYANDI

Abbas'ın itibarını zedeleyen bu hareketten sonra Filistinli ve diğer insan hakları kuruluşları ile HAMAS Abbas'ı Filistinlilere ihanet etmekle suçlarken, saygınlığını yitiren Abbas'ın bu eleştirilerden sonra geri adım attığı ve Mart ayında yeniden oylanması beklenen oylamaya destek vereceği öne sürüldü. BM'nin olağanüstü toplanarak raporun yeniden oylanmasını isteyen Abbas'ın bu şekilde manevra yapması, Filistinliler tarafından inandırıcı bulunmuyor. Zira oylamanın ertelenmesinden sonra Abbas'ın bundan sonra ortaya koyacağı çabanın bir sonuç getirmeyeceği düşüncesi hakim.

DESTEK VERMEME MAZERETİ…

Abbas ve yönetimine Filistinlilerin haklarını savunup savunmadığı konusunda gölge düşüren raporun oylanmaması kararıyla ilgili olarak Abbas'ın yakınındakiler de bunun bir ‘yanlış' olduğunu söylemişti. Abbas, İsrail'i kınayan bir karar çıkmasını sağlayacak olan rapora destek vermemesini, “BM'de yeterli destek yoktu. Gelecekte daha fazla destek sağlamak için böyle bir karar yaptık” şeklindeki mazeretle geçiştirmişti.

BM'Yİ ACİL TOPLANTIYA ÇAĞIRDI

İsrail'i destekleyen kararından dolayı tepki çeken Abbas'ın önümüzdeki hafta için BM'nin özel bir oturumla konuyu yeniden gündemine alması için Filistin büyükelçisini görevlendirdiğini söyledi. Abbas, “İnsanlarımıza karşı çirkin ve kabul edilemez suçlar işleyenlerin cezalandırılması gerekir” ifadelerini kullandı.

Mehmet Nedim Aslan/habervaktim.com
Bu haber toplam 1550 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri