Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

''FİLİSTİNLİLER'E BİR ŞEY OLMADI''

02.12.2010 20:21
Kanal 2 televizyonu, İsrail'in kuzeyinde Karmel dağlarının çevresindeki ormanlık alanda başlayan yangında 40 kişinin hayatını kaybettiği bildirdi. Görgü tanıkları dehşet anlarını anlattı.

 

İsrail'in kuzeyinde, sahil kenti Hayfa'nın hemen yakınındaki Karmel dağlarında başlayan ve hala devam eden yangında en az 40 kişi yanarak ölürken kurtarma ve itfaiye görevlilerinden de çok sayıda kişi yaralandı. Yangının hızla yayıldığı, bölgedeki bir kaç yerleşimin daha boşaltılmaya başlandığı bildirildi.

Karanlığın bastırması nedeniyle uçaklar söndürme çalışmalarına ara verdi, yangına sadece itfaiye ekipleri ve kurtarma görevlileri müdahale edebiliyor.

''Ülke tarihinin en ölümcül doğa felaketi'' olarak tanımlanan yangın nedeniyle İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu bütün programını iptal edip yangın bölgesine geldi. Netanyahu, yangını bügüne kadar benzerini görmedikleri bir felaket olarak nitelendirdi. Netanyahu, Savunma Bakanı Ehud Barak'a, İsrail ordusu askerlerinin Karmel bölgesine gönderilmesi talimatını verirken Rusya, İtalya, Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi'nden yangının söndürülmesi çalışmaları için yardım istedi.

Yunanistan'ın yangın söndürme çalışmalarına destek olmak amacıyla uçak göndereceği bildirildi.

Hayfa İtfaiye Sözcüsü ise Kanal 2 televizyonundaki açıklamasında, sabaha kadar komşu ülkelerden bir destek gelmezse yangının kontrol altına alınmasının zor olduğunu söyledi. Sözcü, Rusya, Yunanistan, Güney Kıbrıs ve Türkiye'de yangın söndürmede kullanılan büyük uçakların bulunduğunu belirtti.

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres de ''Bir mucize için dua ediyoruz'' dedi.

OTOBÜSTEKİLERİN KURTULMA ŞANSI YOKTU

Yaklaşık 50 gardiyan ve cezaevi personelinin bulunduğu otobüsün alevlere yakalanması sonucu içindekilerin büyük çoğunluğu yaşamını kaybetti.

Görgü tanıklarından biri, Ynet haber sitesine, otobüsün alevler içinde kaldığını gördüklerini belirterek, ''Onlarca kişi yandı. Şoke edici bir şeydi...Ancak, alevleri durduracak bir şey yapmak mümkün değildi'' diye konuştu.

Bir itfaiye görevlisi de ''otobüsün kurtuluş şansının bulunmadığını, içindekilerin kaçmaya çalıştığını ancak diri diri yandıklarını" anlattı. İtfaiye görevlisi, otobüsün yoluna devam ettiği sırada, yangının yoldan uzak olduğunu ancak alevlerin umulduğundan çok hızla ilerleyip, otobüsü içine aldığını belirtti.

Yangın alanındaki Beit Oren Kibutzu, Hayfa Üniversitesi ve içinde 500 dolayında tutuklunun bulunduğu Damon cezaevi ve çevredeki çiftlik ve bir büyük otelde bulunanlar önceden tahliye edilmişti.

Cezaevindeki mahkumlar ve yüzlerce çevre sakini de kurtarma çalışmalarına katılanlarca bölgeden tahliye edildi.

Yangının ilerlemesi gözönüne alınarak, bölgedeki diğer bir kaç kibutz ve yerleşimin daha boşaltılmaya başlandığı belirtildi.

Yangın nedeniyle binlerce dönüm ormanlık alan yanarken elektrik hatlarının zarar görmesi nedeniyle bölgedeki Dürzi kasabası Daliyat a-Karmel'de ve civardaki Dürzi köylerinde elektriklerin kesildiği de ifade ediliyor..

''FİLİSTİNLİLER'E BİR ŞEY OLMADI''

Bu arada, Filistin Yönetimi'nin Tutuklulardan Sorumlu Bakanı İssa Karake, genellikle Filistinli kadın mahkumların tutulduğunu söylediği Damon cezaevindekilerin güvenli bir şekilde tahliye edildiklerini, yangında mahkumlardan kimsenin zarar görmediğini kaydetti.

Karake, Filistin Ma'an haber ajansına yaptığı açıklamada, devrilen ve içindekilerden 40'ının öldüğü, gardiyan ve diğer personeli taşıyan otobüsün, mahkumların tahliyesine yardımcı olmak amacıyla gönderildiklerini de kaydetti.

Karake, Filistinli mahkumların Haşaron cezaevine naklediklerini de bildirdi.

Bu haber toplam 906 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri