Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail gazetesi PKK'nın o korkusunu yazdı

02.10.2010 12:02
Terör örgütünu tasfiye korkusu sardı. Hükümetin Barzani ile temaslarını sıklaştırması örgütü kuşkulandırıyor

İsrail'deki Jerusalem Post gazetesi, PKK lider kadrosunun, Sri Lanka'nın Tamil Kaplanları örgütünün lider kadrosunu yok ettiği saldırının bir benzeri operasyonla öldürülme korkusu taşıdığını yazdı

İsrail'deki Uluslararası İşleri Küresel Araştırma Merkezi'nden (GLORIA) kıdemli uzman Jonathan Spyer ile Karayılan'ın görüşmelerine de yer verdiği geniş haberinde "PKK liderleri, Türkiye'nin, büyük bir operasyon için diplomatik zemini hazırlamayı amaçladığını söylüyorlar" dedi ve "Başbakan Erdoğan'ın, 'Sri Lankavari' bir çözümü empoze etmeyi hedeflemesinden korkuyorlar" diye yazdı.

Jonathan Spyer imzası ile "Türk-Irak Sınırı'ndaki Gerginlikler" başlıklı geniş haberde, "Türkler, PKK'nın Kuzey Irak'taki üslerine saldırılarını artırırsa bir Kürt karşı saldırısı, tehlikeli bir biçimde tırmandırabilir" görüşüne yer verilirken, Irak, Türkiye ve İran arasındaki üçgen sınırın, bölgenin en oynak noktalarından biri haline geldiği öne sürüldü.

AŞIRI DERECEDE OYNAK

Haberde şöyle PKK'nın "büyük bir askeri operasyonu provoke etmeden Türk hükümetine baskıyı sürdürmeye çalıştığı" da belirtilirken "Kandil'de mevcut durum, aşırı derece oynak" değerlendirmesi de yapıldı.

SALDIRILAR ARTACAK

Jerusalem Post'taki haberde Erdoğan'ın 2011 seçimlerine hazırlandığı için Kürtlerle barışmaya yönelik herhangi bir adımın tabanında olumlu karşılanmayacağı savunulurken önümüzdeki aylarda PKK'ya yönelik saldırıların artırılacağı iddiasına yer verildi. Habere "Bu, kaçınılmaz olarak, PKK'nın karşı eylemlerinin, Türkiye'deki güneydoğusu ve belki ötesinde artmasına yol açar. Bölge çapındaki politika yapıcıları, gelişmeleri çok dikkatle izleyecek" sözleriyle nokta konuldu.

Bu haber toplam 1768 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri