Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail Gazze vahşetini temize çıkardı

22.04.2009 19:36
İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarla ilgili soruşturmanın ara raporunda, "uluslararası hukuk kurallara göre hareket ettiğini" savundu
Raporda, bazı ciddi yanlışlar da olduğunu ve bu yanlışlardan bazılarının talihsiz sivil kayıplarına neden olduğu görüşüne yer verildi.

Genelkurmay Başkan Yardımcısı Tümgeneral Dan Harel, bu tür operasyonel hataların sayısının az olduğunu, "bunların her birinin ayrı ayrı soruşturulduğunu ve bunlardan da gerekli dersi çıkardıklarını" belirtti.

Harel, "sivilleri kalkan olarak kullandığı için Hamas'ın da suçun bir bölümünü üstlenmesi gerektiğini, şimdiye kadar yapılan soruşturmalarda İsrail askerlerinin Filistinli sivillere kasten ateş ettikleri tek bir olayın bile görülmediğini, görülürse de gereği neyse yapılacağını" söyledi.

Tümgeneral Harel, savunma birimlerinin yaptığı istihbari çalışmaya göre, Filistinli kayıpların 1167'sinden 709'unun Hamas ve İslami Cihat üyeleri, 295'inin de sivil olduğunu, diğerlerinin mensubiyetini belirlemenin ise mümkün olmadığını kaydetti.

İsrail'in 22 gün sonra 18 Ocakta sona erdirdiği saldırıların ardından Genelkurmay Başkanı Gabi Aşkenazi, bazı uluslararası ve Filistinli insan hakları örgütleri tarafından dile getirilen iddialarla ilgili olarak görevlendirdiği bazı subayların başkanlığında 5 ayrı soruşturma ekibi kurmuştu.

Bu soruşturmaların tamamlanmasına rağmen, İsrail ordu sözcülüğü, operasyonun bütünüyle ilgili ordu içindeki merkezi soruşturmanın devam ettiğini ve bunun Haziran itibarıyla tamamlanacağını duyurdu.

İsrail'in saldırılarında çoğu çocuk ve sivil 1400 dolayında kişi ölmüş, 5 binden fazla kişi yaralanmış, özellikle İsrail ile güney sınırındaki ve Gazze kentinin sınıra yakın mahallelerindeki Filistinlilere ait evlerin büyük bölümü yıkılmıştı.
Bu haber toplam 954 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri