Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail'in göbeğinde Türk bayrağı

07.06.2010 10:59
İsrail’de binlerce kişi İsrail hükümetinin 43 yıllık işgal uygulamasını ve Gazze yardım gemilerine yapılan saldırıları protesto etti

Hadaş ve Meretz partileri, Şimdi Barış, Guş Şalom, İsrail’de İnsan Hakları İçin Doktorlar da dahil olmak üzere çeşitli sivil toplum örgütlerinin yer aldığı gösteride, İsrailliler ve Araplar birlikte yürüyerek, hükümete istifa çağrısı yaptı.

 

Protestocular, “İşgale son, barışa evet”, “İki halk için iki devlet” sloganları attı. Tel Aviv’in Rabin Meydanı’nın hemen yanı başında toplanan ve en büyük caddelerinden İbn Gvirol boyunca yürüyen binlerce kişilik kalabalık, ellerinde İsrail, Filistin ve Hadaş’ın kırmızı bayrağını taşırken, birkaç kişide de Türk bayraklarıyla göze çarpıyordu.

 

Gösteriye, Mavi Marmara gemisinde ölen 9 kişinin adının yazıldığı pankartla katılan ve adını sadece Rami olarak veren bir İsrailli genç de gemide ölenler ve aileleri için çok üzüldüğünü ifade etti.

 

Parlamentodaki Arap milletvekillerinden Hadaş partisi Başkanı Buhammed Barake, aynı partiden Dov Kenin, Meretz lideri Haim Oron, Meretz partisi lideri Haim Oron, Guş Şalom örgütünün kurucularından Uri Avneri ile Şimdi Barış Örgütü Genel Sekreteri Yariv Oppenheimer de gösteriye katılanlar arasında yer aldı.

 

Uri Avneri, bu hükümet başta kaldığı sürece İsrail’in uluslararası arenada hak ettiği yeri bulamayacağını dile getirdi

Bu haber toplam 1308 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri