Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail'den Su Ambargosu

27.10.2009 14:32
Uluslararası Af Örgütü İsrail'in Filistinliler'in temiz ve güvenli su kaynaklarına ulaşmasına engel olduğunu açıkladı
Uluslararası Af Örgütü, İsrail'i, ortak su kaynakları üzerinde tam bir kontrol kurarak Filistinliler'in suya erişim hakkını engellemek ve ayrımcı politikalar uygulamakla itham etti.
Uluslararası Af Örgütü İsrail'in Filistinliler'in temiz ve güvenli su kaynaklarına ulaşmasına engel olduğunu açıkladı. Örgüt, işgal altındaki Batı Şeria'da İsrail'in su kısıtlamalarıyla Filistinlilere karşı ayrımcılık yaptığını kaydetti.

Gazze'de durumun çok vahim bir seviyeye ulaştığını da kaydeden Örgüt, İsrail'in ablukasının Gazze'de su ve kanalizasyon sistemini bitirdiğini söyledi. Rapordaki bilgilerde maddi hatalar olduğunu savunan İsrail ise, Filistinlilerin 1990'lı yıllarda imzalanan Oslo Barış Anlaşması'nda öngörülenden daha fazla su aldığını iddia etti ve ayrıca Filistinlileri su kaynaklarını kötü yönetmekle suçladı.
Af Örgütü, 112 sayfalık raporda Filistinliler'in günlük su tüketiminin kişi başına ortalama 70 litre olduğu belirtildi. İsrailliler'in ise günde 300 litre su tükettiği kaydedildi.
GÜNDE SADECE 20 LİTRE
Raporda, bazı Filistinlilerin sadece insani kriz durumlarında tavsiye edilen miktar olan günde 20 litre su aldığı belirtilerek, yahudi yerleşimcilerin yüzme havuzları ve yeşil bahçelerin keyfini çıkarırken, İsrail'in Batı Şeria'daki Filistinlilerin kuyu kazmasını engellediği, su depolarını tahrip ettiği ve su tankerlerine el koyduğu kaydedildi.
Gazze'de İsrail'in kötü durumdaki su sistemi için gereken inşaat malzemelerinin girişine izin vermediği de vurgulandı. Çalışmada, Filistin toprakları ve İsrail'in başlıca yeraltı su kaynağı olan Akfer dağındaki suyun yüzde 80'inden fazlasını İsrail'in kullandığı bildirildi.
SU TÜKETİMİ LÜKS HALİNE GELDİ
Uluslararası Af Örgütü'nden Donatella Rovera 'Su temel bir ihtiyaç ve haktır. Ama çoğu Filistinli için yaşamlarını sürdürmeye yetecek derecede, düşük kaliteli su almak bile güçlükle para yetiştirebildikleri bir lüks haline geldi.' dedi. Rovera İsrail'in 'ayrımcı politikalarını terk etmesi ve Filistinlilerin suya ulaşımı önündeki tüm engelleri derhal kaldırması gerektiğini' söyledi.
Bu haber toplam 1242 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri