Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail Gazze'ye Saldırdı

05 Kasım 2008 / 12:53
İsrail, Gazze Şeridi'ndeki Hamas yönetimi ile geçen Haziran ayında yürürlüğe giren ateşkesin ardından ilk kez Gazze'ye operasyon düzenledi. İşte ayrıntılar..

İsrail askerleri, Gazze Şeridi'ndeki fiili Hamas yönetimi ile geçen Haziran ayında yürürlüğe giren ateşkesin ardından ilk kez Gazze'ye operasyon düzenledi.

Hamas'ın Gazze'ye düzenlediği bu ilk operasyonda 6 Hamas mensubu ölürken, 4 İsrail askeri de yaralandı. İsrail askerleri bu sabah Gazze'den çekildi.

Gazze Şeridi'ndeki Hamas hükümeti, operasyonla ateşkesin ağır şekilde ihlal edildiğini belirterek, bundan İsrail hükümetinin sorumlu olduğunu söyledi.

İsrail ordusunun bir sözcüsü, operasyonun, Hamas'ın, sınırda bir tünel aracılığıyla daha fazla asker kaçırmayı planladığı yolunda alınan istihbarattan sonra düzenlendiğini ve askerlerin tüneli imha etmek için Gazze'ye girdiklerini öne sürdü.

Ordu sözcüsü, operasyonun ateşkesin ihlali anlamına gelmediğini, Gazze'den yönelen bir tehdidi önlemeye yönelik meşru bir adım olduğunu savundu, ayrıca tünelin başladığı evin askerlerce sarıldığında Filistinlilerin tüneli havaya uçurduğunu ifade etti.

İsrail askerleri, dün gece yarısına doğru, Gazze Şeridi'nin orta kesimlerindeki Deir El Balah'tan Gazze'ye girmişti. Tanklarla birlikte sınırdan 300 metre kadar ileri geçen askerlerle Hamas'ın İzzeddin El Kassam Tugayları üyeleri arasında çatışma çıkmıştı.

İlk çatışmada, Kassam Tugayları'nın yerel lideri ve aynı zamanda polis olan Mazen Saada ölmüş, 3 Hamaslı ile çatışma alanının yakınında bulunan bir kadın yaralanmıştı.

Gecenin ilerleyen saatlerinde de devam eden çatışmalarda İsrail'e ait insansız uçaklardan bir grup Filistinlinin üzerine füze atılması sonucu ölü sayısının 6'ya yükseldiği öğrenildi.

İzzeddin El Kassam Tugayları sözcüsü Ebu Ubeyda da örgütün sitesinde yayımladığı açıklamasında, operasyona yanıtlarının sert olacağını ve düşmanın ağır bedel ödeyeceğini belirtti.

Gazze operasyonunun ardından, Filistinli militanlarca, İsrail'in güneyindeki Necef'teki yerleşimlere 35 Kassam roketi atıldı. Ölen ya da yaralanan olmayan Kassam saldırılarının sorumluluğunu Hamas üstlendi.

19 Haziran'da yürürlüğe giren ateşkesten sonra Gazze Şeridi'ndeki örgüt üyelerince çok sınırlı sayıda Kassam roketi atılmış, İsrail bu saldırılara karşı sınır geçişlerini birkaç günlüğüne kapatmıştı.

Hamas, ateşkes döneminde Filistinlilerin Kassam saldırılarını büyük ölçüde durdurmuştu.

Bu haber toplam 1140 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri