Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail Gazze'ye yaşam hakkı tanımıyor

15 Ocak 2009 / 16:42
İsrail, Filistinliler için gelen yardımların bulunduğu depoları bombalandı.

İsrail askerlerinin hemen tamamına yakının ele geçirdiği Gazze kentinin batısındaki Tel El Hava mahallesinde, BM Filistinli Mültecilere Yardım Ajansının, Filistinliler için gelen yardımların bulunduğu depolarını bombalandı. Depoda büyük bir yangın çıktığı belirtilirken, depodaki un, yağ gibi yiyecek maddeleri ile diğer yardımların yandığı öğrenildi.

Büyük bir alana yayılan BM merkezinde yanan binanın, merkez depo olduğu da bildirildi. Merkez deponun hemen yakınlarında BM yardım ofisinin akaryakıt depolarının da bulunduğu ifade edilirken, buradaki görevliler, yangının bu depolara ulaşmasını engellemeye çalışıyor.

Bölgedeki görgü tanıklarından alınan bilgilere göre, sadece BM binası değil, Kudüs hastanesi ile etrafındaki bazı binalar da atılan bombalar nedeniyle yanıyor. İçinde 500 dolayında hasta ve yaralı ile Tel El Hava'da İsrail tanklarından kaçanların da bulunduğu hastanenin ön cephesinin bir füzeyle vurularak tamamen tahrip edildiği öğrenildi. Burada 3 kişi yaralanmıştı.

Hastanenin hemen yanı başındaki binada bulunan Filistin Kızılayı görevlileri ve araçları, İsrail tarafı ile koordinasyon sağlayıp vurulan binaya ulaşmaya çalışıyor.

İsrail ordusunun saat 11.00'den 15.00'e kadar çatışmalara ara verildiğini ilan etmesine rağmen, bu süre içinde çok sık aralarla bombardımanın devam ettiği kaydediliyor.

Vurulan Kudüs hastanesine ve burada bulunan görevlilerin telefonlarına ulaşmak mümkün olmuyor.

Gazze'deki teknisyenlerinin hatları tamire çalıştığı, dün akşamdan bu yana birçok mahallede elektriklerin kesik olduğu da öğrenildi.

YABANCI BASIN BİRLİĞİ, İSRAİL'DEN BÖLGEDEKİ ATEŞİ KESMESİNİ İSTEDİ

Yabancı Basın Birliği (Foreign Press Association), İsrail'den, yabancı medya kuruluşlarının bulunduğu bölgedeki ateşi kesmesini istedi.

Birlik açıklamasında, bölgede uluslararası haber ajansları için çalışan gazetecilerin bulunduğu binalar olduğu ve hedef alınmamaları gerektiği kaydedildi.

Açıklamada, bu binaların Gazze'de çok iyi bilinen noktalar olduğu hatırlatıldı ve İsrail ordusuna birçok kez bu binaların yerlerinin bildirilmiş olduğu ifade edildi.

İSRAİL BM GENEL SEKRETERİ BAN'DAN ÖZÜR DİLEDİ

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, İsrail güçlerinin bugün Gazze kentinde BM yardım binasına topçu saldırısında bulunmasından ötürü BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'dan özür diledi.

İsrail'de bulunan Ban, gazetecilere yaptığı açıklamada, Barak'ın saldırıyı "ciddi bir hata" olarak yorumladığını ve kendisinden özür dilediğini söyledi.

Ban, saldırı nedeniyle hem Barak hem de İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni'ye şiddetli protestosu ve öfkesini ilettiğini ve kapsamlı açıklama istediğini ifade etti.

Barak'ın ciddi bir hata olduğunu kabul ettiğini ve olayı büyük ciddiyetle ele alacaklarını söylediğini belirten Ban, Barak'ın ayrıca bundan sonraki operasyonlarında BM binaları ve personelinin zarar görmemesi için daha fazla dikkat gösterecekleri ve benzeri saldırıların tekrarlanmayacağı güvencesi verdiğini kaydetti.

TÜRKİYE, SON SALDIRILARI BÜYÜK ENDİŞE VE ÜZÜNTÜYLE KARŞILADI

Türkiye'nin Gazze'de şiddetin artması ve İsrail'in son saldırılarını büyük endişe ve üzüntüyle karşıladığı bildirildi.

Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, İsrail'in Gazze'deki uluslararası örgütlerin bürolarının bulunduğu binayı vurması ve giderek artan şiddeti büyük bir endişeyle takip ettiklerini söyledi. Bölgede bulunan Türk heyetinin temaslarının sürdüğünü söyleyen aynı yetkililer, amacın bir ateşkesin acilen sağlanması olduğunu kaydetti.

İsrail'de bulunan BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da, İsrail topçusunun Gazze'deki BM binasını vurmasını zulüm olarak nitelemiş ve Gazze'deki bu son saldırının soruşturulmasını istemişti.

İsrail topçusu, kısa bir süre önce, Gazze kentindeki uluslararası örgütlerin bürolarının bulunduğu binayı vurmuştu.

GAZZE'DE ATEŞKES ÇABALARI HIZ KAZANIRKEN SALDIRILAR VE ŞİDDET DE TIRMANDI

Gazze Şeridi'ne saldırıları 20'inci gününe giren İsrail'in tankları Gazze kentinin içlerine doğru ilerlerken ve Hamas militanlarıyla çatışma haberleri gelirken, Gazze'deki BM merkezinin bulunduğu bina ile medya kuruluşlarının yer aldığı binanın vurulduğu bildirildi.

İsrailli bir sözcünün, ateşkes konusundaki diplomatik çabaların "hız" kazandığı açıklamasıyla birlikte, İsrail Savunma Bakanlığı yetkilisinin görüşmeler için Kahire'ye gittiğinin bildirildiği, Hamas tarafından da Mısır ile ateşkes görüşmelerinde ilerleme sağlandığının açıklandığı sırada, Gazze'den saldırıların şiddetinin boyutunun arttığı haberleri geliyor.

İsrail top ateşinde Gazze'deki Filistin Kızılayına ait Kudüs hastanesi de vuruldu. Yanan hastanede 500 kişinin bulunduğu bildiriliyor.

BM Filistinli Mültecilere Yardım ve Çalışma Ajansı (UNWRA) sözcüsü, Gazze'deki merkezlerinin vurulduğunu ve binanın alevler içinde olduğunu açıkladı.

Sözcü Chris Gunness, İsrail saldırılarından kaçan yüzlerce kişi için barınak olarak kullanıldığını belirttiği BM binasına, kesin olmamakla beraber, 3 beyaz fosfor bombasının atıldığını kaydetti.

Saldırıda ilk belirlemelere göre 3 kişinin yaralandığı bildirildi.

BM ajansı, saldırılar üzerine Gazze'deki faaliyetlerini askıya aldığını açıkladı.

Yabancı gazetecilerin girmesine izin verilmeyen Gazze'de uluslararası medya kuruluşlarının bulunduğu Eşşuruk binası da bugünkü saldırılarda isabet aldı.

Bu saldırıda ilk belirlemelere göre, Abu Dabi televizyon kanalı için çalışan bir muhabirin yaralandığı haber verildi.

-İSRAİL GECE BOYUNCA 70 HEDEF VURDU-

İsrail, Gazze saldırıları 20. güne girerken gece boyunca 70 Hamas hedefini vurduğunu açıkladı.

Gece boyunca süren ve sabah saatlerinde de devam eden, havadan ve karadan düzenlenen saldırılarda 11 Filistinlinin öldüğü, 15'inin cesedinin de daha önce vurulan yerlerdeki enkazlardan çıkarıldığı haberleriyle, Gazze'de 27 Aralıktan bu yana ölen Filistinlilerin sayısı 1066'ya yükseldi. Saldırıların başlamasından bu yana ölen İsraillileri sayısının ise 13 olduğu bildiriliyor.

-ATEŞKES GÖRÜŞMELERİ-

Öte yandan İsrail hükümet sözcüsü, Gazze'de ateşkes sağlanması için Mısır'ın girişimiyle yapılan görüşmelere katılacak temsilcilerinin Kahire'ye gittiğini açıkladı.

Sözcü, bugün özel bir uçakla Kahire'ye giden Savunma Bakanlığı yetkilisi Amos Gilad'ın, Mısırlılarla, planın nihai aşamasının ele alacağını belirtti. Hükümet sözcüsü, İsrail'in, Hamas'ın İsrail'e roket saldırılarına tamamen son vermesini ve Gazze'deki militanlara silah ambargosu uygulanmasını istediğini yineledi.

Hamas tarafından dün gece yapılan açıklamada da örgütün Mısır'a, ateşkes planıyla ilgili görüşlerini ilettiğini bildirilmişti.

Hamas yetkilisi Salah El Berdavil, Kahire'de düzenlediği basın toplantısında, örgütün detaylı görüşlerini Mısır yönetimine verdiklerini belirtmiş, ancak görüşlerine ilişkin ayrıntı vermemişti.

Gazze'nin kontrolünü elinde tutan Hamas, sağlanacak herhangi bir ateşkesin İsrail saldırılarının durdurulmasını, İsrail güçlerinin çekilmesinin tamamlanmasını, sınır geçişlerinin açılması ve Gazze ablukasının sona erdirilmesini içermesini istiyor.


Kaynak:
Bu haber toplam 976 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri