Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Suikastleri Deşifre Edince...

05.04.2010 00:01
Genelkurmay’ın suikast politikasını deşifre eden belgeleri Haaretz’e sızdıran gazeteci Anat Kam 14 yıl hapse çarptırılabilir. Gerekçe: Vatana ihanet.

Terör devleti İsrail'de Genelkurmay’ın suikast politikasını deşifre eden belgeleri Haaretz’e sızdıran gazeteci Anat Kam 14 yıl hapse çarptırılabilir. Gerekçe: Vatana ihanet.

İsrail’de bir gazetecinin başı büyük dertte. 23 yaşındaki Anat Kam, Genelkurmay Başkanı’nın hukuku ayaklar altına aldığı iddiasına kaynaklık eden belgeleri sızdırmıştı İsrail’de 23 yaşındaki bir gazeteci, İsrail ordusuna ait belgeleri Haaretz gazetesine sızdırdığı suçlamasıyla vatana ihanet ve casusluktan yargılanıyor. Gazeteci Anat Kam, aralıktan bu yana ev hapsinde tutuluyor. Kam’ın, askerliği sırasında, bir generalin ofisinde görevliyken söz konusu belgeleri kopyaladığı iddia ediliyor.

Guardian gazetesininin haberinden Kam’ın sızdırdığı belgelerin tam olarak hangi haberlerde kullanıldığı belirtilmiyor. Ancak haberde, 2008’de Haaretz gazetesinde çıkan “Öldürme izni” başlığıyla verilen haberden söz ediliyor. Haaretz’teki haberin asıl iddiası şuydu: İsrail Genelkurmay Başkanı, yüksek mahkemenin ‘şüphelilerin öldürülmesi yerine, öncelikle yakalanmasına çaba harcanması’ yönündeki kararını ihlal etmiş ve Batı Şeria’da bir Filistinliye suikast düzenlenmesini onaylamıştı.


‘Yargısız infaz’

Haaretz’in döneminde tartışma yaratan haberinde, 2007 baharında yapılan bir toplantıda İsrailli bir generalin, Filistinli gruplardan İslami Cihad’ın önde gelen isimlerinden Ziad Subahi Mehmet Malayşa’a yapılacak suikastle ilgili konuşması aktarılıyordu. İddiaya göre Genelkurmay Başkanı Gabi Aşkenazi de operasyonu onaylamış ancak Malayşa’nın arabasında birden fazla “kimliği belirlenemeyen yolcu” olması durumunda saldırının yapılmayacağını söylemiş. Malayşa ve bir başka İslami Cihad üyesi haziran ayında öldürüldü ve ordu ‘ilk önce militanların ateş açtığını’ savundu.

Şimdi, gazetecilik faaliyetini güvence altına almak için çaba harcayan kuruluşlar Kam’ın 14 Nisan’da başlayacak davasını bekliyor.

Bu haber toplam 1060 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri