Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

israil görüntülerden rahatsız olmuş

31 Aralık 2008 / 17:44
Medyaya yansıyan görüntülerden rahatsız olan İsrail, gazetecilerin haber alma özgürlüğünü tamamen yok etmeye çalışıyor
Gazze katliamını gözlerden uzak tutmaya çalışan İsrail, gazetecilerin Gazze sınırındaki İsrail kentlerine girişini de yasakladı. Gazze`ye medyanın girişi, operasyonun başından beri İsrail askerleri tarafından zaten engelleniyordu.

Dünyanın çeşitli ülkelerinin medyalarında görev alan gazeteciler İsrail kararını protesto ederek İsrail Anayasa Mahkemesi'ne yasağın kaldırılması için başvuruda bulundu.

Savaş bölgesinde görev yapan gazetecileri temsil eden Yabancı Gazeteciler Birliği, kararın Gazze`deki katliamın üstünün örtülmesine ve haber kaynağı olarak sadece İsrail ajanslarının bilgilerine mecbur bırakılmaları hedefine yönelik olduğunu açıkladı.

Bölgeden ilk elden görüntü ve bilgi alamayan gazeteciler, Gazze`de olanları öğrenmek için İsrailli yetkililerin demeçlerini kaynak olarak kullanmak zorunda bırakılıyor.

TV ve gazete haberciliğinin büyük oranda kesintiye uğradığı bu dönemde, Gazze`den haber almak isteyen çok sayıda insan, internetteki savaş karşıtı ya da insan hakları aktivistlerinin bilgi aktardığı sitelere yöneldi.

İnterneti ve sanal ortamdaki özgür haber akışını kontrol edemeyen İsrail ordusu ise çareyi kendi propogandasını yaptığı You Tube kanalını açmakta buldu.

İsrail Ordusu, Gazze saldırılarının önemli bir ayağının da sanal medya ve bloglarla mücadele olduğunu açıkladı. İsrail Ordusu You Tube üzerinden yaptığı yayınla kamuoyunu bir kez daha manipule etmeye çalışırken, medyaya yansıyan beş Filistinli kızkardeşin yataklarında bombalanarak öldürülmesi gibi görüntülerin ekranlara ulaşmasını engellemek istiyor.

Geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapan İsrail Ordu sözcüsü, dünyadan İsrail`e yönelik tepkilerin "cılız" kalmasını İsrail`in medya başarısına bağlamıştı. Lübnan savaşı sırasında yeterli "halkla ilişkiler" yapılamadığını savunan İsrail ordusu, Gazze saldırıları başladığından beri dünya medyasında ekrana çıkan temsilciler sayesinde katliamın "iyi savunulduğunu" kaydediyor.

İsrail hükümeti ve askeri yetkilileri, basın-yayın organlarına düzenli olarak geçtikleri basın açıklamaları ve verdikleri röportajlarla İsrail bakış açısının her gün tekrar edilmesini sağlıyor.

Açıklamalarını Hamas karşıtı Filistin yöneticileri ve Arap liderlerinin sözleriyle de destekleyen İsrail, Filistinlilerin çığlığını dünyaya duyurmamak için bütün imkanları seferber ediyor.

Gazze`den şimdiye kadar medyaya yansıyan görüntüler bölgede uzun zamandır görev yapan ve saldırı sırasında orada bulunan gazetecilerin çabalarıyla kamuoyuna ulaştırılabildi.dünyabülteni
Bu haber toplam 896 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri