Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail ile Hizbullah istihbarat savaşı zirvede

02.11.2009 21:53
İsrail adına casusluk yapan bir şebekeyi çökerten Hizbullah'la İsrail arasındaki gerilim had safhada
İsrail'in casusluk şebekesinin Lübnan'da çökertilmesi ve İsrail adına çalışan casusların tespit edilmesinin ardından, İsrail ile Hizbullah arasındaki istihbarat mücadelesi, gergin bir ortama girdi. İsrail tarafından Lübnan'ın güneyine yerleştirilen iki gelişmiş istihbarat cihazın, kısa bir süre önce Hizbullah tarafından tespit edilmesinin ardından başlayan gerilimi, bölgeyi iyi bilen uzmanlar, 'soğuk savaş' olarak yorumluyor.

Hizbullah'ın hareket alanını belirlemek ve iletişimlerini dinlemek amacıyla, İsrail'in 2006 savaşı sırasında yer altına yerleştirdiği cihazlar, Hizbullah tarafından tespit edilmiş, ardından İsrail de cihazları uzaktan kumandayla patlatarak imha etmek zorunda kalmıştı.

İsrail 2006 savaşından bu yana Hizbullah'ın füze rampaları, hareket alanları ve askeri tatbikatlarını tespit ve takip için Lübnan'ın güneyinde olağanüstü bir istihbarat çalışması yapmaya çalışıyor.

İsrail yönetimi, Afrika ve Türkiye'de İsrail büyükelçiliklerine karşı Hizbullah tarafından yapılması planlanan saldırıları istihbarat şebekesi ve casusları aracılığıyla önceden tespit ettiğini açıklamış ve bu İsrail medyasında Hizbullah'a karşı elde edilen büyük bir başarı olarak yorumlanmıştı.

İsrail istihbaratı Hizbullah'ın yapabileceği saldırılara karşı önceden hazırlıklı olmak amacıyla Lübnan'da çok miktarda ajan bulunduruyor ve en gelişmiş bilgi edinme cihazlarını da kullanıyor.

İSRAİL LÜBNAN'DAKİ UZANTILARINI KABUL ETTİ

İsrail'in Lübnan'da çok büyük bir istihbarat ağı kurduğu ve birçok Lübnanlı bürokratı parayla kullandığı ilk kez İsrail tarafından dün ilk kez kabul edilmişti.

İsrail Başbakan yardımcılarından Moshe Ya'alon Haaretz gazetesine yaptığı açıklamada "İsrail'in düşmanlarla çevrili bir ülke olduğunu belirterek onlar hakkında bilgi toplamak en tabi hakkımız" ifadesini kullandı.

EGEMEN BİR ÜLKEDE YAPIYOR

Sensörlü aletlerin bir bomba gibi patlamasının üzerinden uzun bir süre geçmesine rağmen açıklama yapmayan İsrail'in suskunluğu olayı kabul ettiği olarak anlaşılıyordu. BM kurallarını hiçe sayarak istihbarat faaliyetleri yaptığı ortaya çıktı.

dunyabulteni.net
Bu haber toplam 1594 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri