Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsraillileri tutuklanma korkusu sardı

07.01.2010 09:48
İsrail'in eski dışişleri bakanlarından Tzipi Livni'den sonra bu kez de üst düzey İsrailli askerî yetkililer tutuklanma korkusuyla İngiltere gezilerini iptal etti.

Bir İngiliz mahkemesi, daha önce aldığı karar doğrultusunda Gazze'de savaş suçu işledikleri gerekçesiyle üst düzey İsrailli yetkililere yönelik tutuklama kararı çıkarmıştı.

İngiliz askeri yetkililerinin davetlisi olarak İngiltere'ye gitmeye hazırlanan İsrailli askerî yetkililer, kendilerine tutuklanmayacaklarına dair garanti verilmediğinden dolayı gezinin iptal edildiğini açıkladı. İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon, konuyla ilgili olarak İngiliz genel savcısına çağrıda bulunarak konunun artık hoşgörü içinde değerlendirilemeyeceğini ve iki ülke ilişkilerine zarar vermeye başladığını söyledi.

İsrail Dışişleri Bakanlığı da geçtiğimiz ay İngiltere'ye çağrıda bulunarak 'bu saçma duruma' bir an önce son verilmesini istemişti. İsrail'in geçtiğimiz yıl başında gerçekleştirdiği saldırılarda 1.400'den fazla Filistinli hayatını kaybetmişti. BM de konuyla ilgili olarak hazırladığı bir raporla İsrail'in savaş suçu işlediğini tescillemişti.

Bu haber toplam 1518 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri