Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"İsrail İran'a operasyon konusunda ciddi"

05.03.2009 16:45
İsrail'de yayımlanan Jerusalem Post gazetesi, İsrail'in İran'a askeri operasyon düzenleme konusunda ciddi olduğunu yazdı.
Gazetede Washington muhabiri Hilary Leila Krieger'in imzasıyla yayımlanan haberde, üst düzey Amerikalı siyasetçiler ve uzmanlar tarafından hazırlanan bir rapora dayanılarak, İran'ın nükleer çalışmalarını engellemek için İsrail'in tek taraflı bir askeri operasyon düzenlemeyi ciddi olarak düşündüğü belirtildi.

Düşünce kuruluşu ''Washington Yakın Doğu Politikaları Enstitüsü'' (WINEP) tarafından hazırlanan raporda, İsrail'in bu operasyon için düşündüğü zamanın yaklaştığı görüşüne yer veriliyor.

Rapora göre, İsrail'in bu kararında, İran'ın nükleer çalışmalarını geliştirmesinin yanı sıra Tahran'ın hava savunma sistemini iyileştirme ve nükleer programını başka bölgelere de kaydırma ihtimalleri etkili oldu.

Söz konusu raporda, Amerikalı Orta Doğu uzmanı Dennis Ross, Senatonun İstihbarat Komitesinden Evan Bayh, Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Orta Doğu alt komitesi başkanı Gary Ackerman'ın da aralarında bulunduğu bir grup üst düzey siyasetçi ve uzmanın imzası bulunuyor.
Bu haber toplam 728 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri