Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail Kadın Ticaretinde Baş Sırada

03 Eylül 2008 / 12:16
Kudüs merkezli İnsan Ticareti Takip Gücü (TFHT), İsrail'in seks ticareti ve göçmenlerin modern köleler olarak sömüren ülkelerin başında geldiğini açıkladı.
TFHT'nin verilerine göre, İsrail'deki seks ticaretinin yüzde 20'si eski Doğu Bloku ülkelerinden gelen göçmen kadınlar üzerinden oluşturuluyor. Göçmen İşçilere Yardım Kuruluşu ise, kadın ticaretinden devletin 'kazanç' elde ettiğine dikkat çekti.

İsrail'de seks ticareti ürkütüyor

Yıllardır Filistin ile savaş halinde olan İsrail'in seks ticareti ve göçmenlerin modern köleler olarak sömüren ülkelerin başında geldiği bildirildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı 2007 yılı insan ticareti raporunda bu konuda önemli eleştirilerin yöneltildiği İsrail'de göçmen işçileri sadece işveren için çalışmayı zorunlu kılan çalışma vizesi de tepki topluyor. İsrail'de göçmen işçilerin haklarını savunan Göçmen İşçiler Yardım Hattı sözcüsü Romm Lewkowicz, İsrail'in iki yıl önce ABD Dışişleri Bakanlığı'nın insan ticareti ile mücadelede 2'inci gruba yükseldiğine dikkat çekti. İkinci grupta 'modern köleciliğe' karşı mücadele eden ancak bunu pratikte başaramayan ülkeler yer alıyor. Lewkowicz, üçüncü grupta yer alan ülkelere karşı ekonomik yaptırımların öngörüldüğü, ancak ABD'nin güçlü ekonomik ilişkileri nedeniyle İsrail'e sadece uyarıda bulunmakla yetindiğini kaydetti.

Göçmenlere ayrımcı vize uygulaması

ABD, İsrail hükümetini, çoğunluğu gelişmekte olan ve eski Doğu Bloku ülkelerinden gelen, inşaat, bakım ve tarım gibi alanlarda çalışan yabancı işçileri, vizeleri üzerinde kayıta geçirilen tek işverene çalışma zorunluluğu uygulaması nedeniyle de eleştiriyor. Sözkonusu vize uygulamasını eleştiren Göçmen İşçilere Yardım Kuruluşundan Sigal Rosen 'Sözkonusu vizeye göre işçinin ülkedeki varlığı vizede adı geçen işveren yanında kalması koşuluna bağlıdır. Bu koşulun değişmesi durumunda göçmen işçi kaçak konumuna, mahkemede davasını savunma hakkı olmaksızın sınır dışı edilebilir olarak kabul ediliyor' diye konuştu. Bu durum, herhangi bir cezayı yaptırım uğramayarak rahatlıkla yerine başkasını bulabileceğini bilen işverenlere göçmen işçilerin maaşlarını vermeyerek işçileri sömürmelerine yol açıyor.

Seks ticareti dikkat çekiyor

İsrail'de göçmen işçilerin içinde bulunduğu durumun yanı sıra, son yıllarda kadın ticareti de endişe verici boyutlara yükseldi. Göçmen İşçiler Yardım Hattı sözcüsü Romm Lewkowicz, ABD'nin Dışişleri Bakanlığı'nın 2006 yılında İsrail'i izlenecek ülkeler listesine almasından bu yana İsrail'de kadın ticaretinin azaldığını ve kadın ticaretinin resmi olarak yasaklandığını vurguladı. Lewcowicz ancak geçen yıl İsrail'de kadınların İngiltere ve İrlanda'daki seks endüstrisinde çalışmak üzere pazarlandıklarını keşfettiklerini söyledi. Kudüs merkezli İnsan Ticareti Takip Gücü (TFHT) verilerine göre İsrail'deki 10 bin dolayındaki seks kölesi kadınların 1000'i yabancı. İsrail'deki seks ticaretinin yüzde 20'si eski Doğu Bloku ülkelerinden gelen göçmenler oluşturuyor. Washington merkezli düşünce kuruluşu Jamestown Vakfı'na göre ise, göçmen kadınların çoğunun silah kaçakçılığı da yaptığı ileri sürülen Bedewiler tarafından Mısır'ın Sina Yarımadası üzeri İsrail'le getiriliyor. Göçmen İşçilere Yardım Kuruluşu, kadın ticaretinden devletinde kazanç elde ettiğine dikkat çekerek, polisinden, taksi şoföründen ve avukatlara kadar geniş kesimin bu sektörde yolsuzluğa bulaştığını ifade ediyor.
Bu haber toplam 1216 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri