Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail ordusu toz halinde 'kan' üretti

22.06.2009 11:34
İsrail’in önde gelen gazetelerinden Jerusalem Post, bir İsrail firmasının toz halinde kan ürettiğini açıkladı.
Teknikgündem'de yer alan habere göre, çekilmiş kahve gibi toz haline getirilen ve küçük paketlerde ambalajlanan kan, ilk etapta İsrail ordusu için kullanılacak.

Proje çerçevesinde, cepheye gidecek olan her askerden kan alınıp toza çevrildikten sonra, bu kan askerlerin sırt çantalarına yerleştirilecek. Bu sayede yaralanma nedeniyle cephede kan kaybına uğrayan askerlere anında tıbbi müdahale yapma olanağı sağlanacak. Bunun için sadece toz halindeki kanın temiz bir suyla sulandırılıp serum gibi damara verilmesi yeterli olacak.

Jerusalem Post’a göre, bu konudaki açıklama İsrail Kara Kuvvetleri Tıbbi Müdahale Birimi’nde görevli General Nachman Ash’dan geldi. General Ash, kısa bir süre içinde askerlerin kendi kan örneklerinden hazırlanmış bir acil yedek kan paketi taşıyacaklarını açıkladı.

Önceki gün düzenlenen geniş çaplı bir basın toplantısıyla yapılan açıklamaya göre, savaş öncesinde laboratuvar ortamında askerlerden kan örnekleri alınacak ve bunlar özel tüplerde dondurulacak. Daha sonra bu kan örneklerinin içinde oluşan buz kristalleri ayrıştırılacak ve geriye sadece kan bileşenleri bırakılarak toz haline gelmesi sağlanacak. Jerusalem Post’a göre, laboratuvar ortamında yapılan testlerde, dondurulmuş kan hücrelerinin oksijeni kanda taşıyabildiği gözlemlendi.

İsrail ordusu adına projeyi yürüten Tabib General Ash, askerlerin donmuş kan torbalarını çantalarında taşıyabileceğini kaydetti. Proje çerçevesinde en geç yıl sonuna kadar askerlerden kan örnekleri toplanmaya başlanacak.

Yeni teknik, savunma teknolojileri ve savaş stratejileri açısından devrim niteliğinde olacak. Askerlerin acil kan nakli için cepheden geriye taşınması gerekmeyecek; yaralı askerin yanındaki askerler acil kan takviyesini anında yapabilecek. Böylece hem yaralının yaşama şansını artacak ve hastaneye nakli için zaman kazanılacak.

Projenin orduda başarılı olması halinde, sivil hayatta da kullanılması için girişimlerde bulunulacak
Bu haber toplam 1118 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri