Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail katliama devam edecek

09 Ocak 2009 / 17:27
İsrail güvenlik kabinesi, BM Güvenlik Konseyi'nin acil ateşkes kararına rağmen Gazze Şeridi'ndeki askeri operasyonların sürdürülmesi kararını verdi.
Başbakanlık Ofisi'nden yapılan açıklamada, İsrail'in hareket tarzının, dış faktörler tarafından belirlenmesine asla müsaade etmeyeceği ve ordunun gerekli olduğu şekilde görevlerini icra etmeye devam edeceği belirtildi.

Uzmanlar, İsrail'in, kara birliklerinin meskun alanlarda ilerlemesini öngören "üçüncü safhaya" geçme opsiyonunu da uygulamaya geçirebileceğini ifade ediyor.

Bu arada BM Güvenlik Konseyi'nin Gazze'de acil ve kalıcı ateşkes sağlanması çağrısnıda bulunan karar tasarısının kabul etmesine rağmen İsrail saldırıları sürüyor. Son İsrail bombardımanında 11 Filistinli'nin hayatını kaybettiği belirtildi.

İsrail Başbakanı Ehud Olmert ise, Hamas'ın roket saldırılarının devam ettiğini söyleyerek, bunun BM kararının "uygulanamaz" olduğunu gösterdiğini ve kararın Hamas tarafından da kabul edilmeyeceğini söyledi.
İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni de daha önce Güvenlik Konseyi kararına ilişkin yaptığı açıklamada, İsrail'in hareket tarzını, "kendi endişelerine, vatandaşlarının güvenliği ve kendini savunma hakkına" göre belirleyeceğini kaydetmişti.

Hamas Sözcüsü Ebu Zuhri ise, Arapça yayın yapan El Cezire televizyonuna Yemen'den yaptığı açıklamada, BM karar tasarısını reddederek, "Karar bizi ilgilendirmiyor çünkü, bu karar alınırken Hamas'a danışılmadı. Gazze'deki insanlarımızın talepleri ve çıkarları hesaba katılmadı" dedi. İslami Cihad da bir açıklama yaparak Güvenlik Konseyi'nin kararının kabul edilemez olduğunu belirtti.

İsrail hava ve kara saldırılarında şu ana kadar çoğunluğu kadın ve çocuk 780 Filistinli hayatını kaybetti, 3 bin 250 kişi de yaralandı. Son olarak biri aynı ailenin 6 üyesi en az 11 Filistinli hayatını kaybetti. Ölenler arasında Filistin Demokratik Kurtuluş Cephesi üyesi bir Filistinli'nin eşi, baldızı ve dört çocuğu bulunuyor.

Operasyonların başladığı 27 Aralık'tan bu yana ölen İsrailli asker sayısı ise 9 oldu. Hamas'ın roket saldırıları sonucu hayatını kaybeden İsrailli sivil sayısı ise 3 olarak açıklandı.

Hamas Sözcüsü ise Batı Şeria'daki destekçilerine çağrıda bulunarak, İsrail saldırılarının protesto edilmesini istedi.

Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas'ın sözcüsü ise, BM Güvenlik Konseyi karar tasarısını ise "Arap ülkelerinin başarısı" olarak niteledi.

Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 15 üyeli Güvenlik Konseyi üyelerinin 14'ü Gazze'de "acil, kalıcı ve taraflar tarafından tamamıyla uyulacak ve İsrail birliklerinin Gazze'den tamamıyla çıkmalarının yolunu açacak ateşkes" çağrısında bulunan karar tasarısına "evet" oyu vermişti. ABD ise çekimser oy kullanmıştı.
Kaynak:
Bu haber toplam 1756 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri