Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail Korsanlık Yapıyor

08.05.2010 09:15
Kurtulmuş, İHH İnsani Yardım Vakfı Batı Şeria Temsilcisi İzzet Şahin'i gözaltında tutan İsrail'e sert tepki gösterdi.

Kurtulmuş, "İsrail'in yaptığı korsanlıktır. İsrail, uluslararası bir krize yol açmak istemiyorsa Şahin'i derhal serbest bırakmalı" dedi.

Gözaltı uluslararası bir skandal
Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, İzzet Şahin'in gözaltına alınmasının uluslararası bir skandal olduğunu söyledi. Kurtulmuş, İsrail'in kanunsuz ve uluslararası hukuku hiçe sayan bir şekilde hâlâ gözaltı süresini devam ettirdiğini hatırlatarak, gözaltı gerekçesinin net bir şekilde ortaya konulamadığını söyledi. İsrail'in süreci daha fazla uzatmadan Şahin'i salıvermesi gerektiğine dikkati çeken Kurtulmuş, haksız gözaltı süresinin bir an önce sona erdirilmesi için gerekli girişimlerin her alanda yapılması gerektiğini ifade etti.

Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Batı Şeria Temsilcisi, İsrail tarafından gözaltına alınan İHH İnsani Yardım Vakfı'na destek ziyaretinde bulundu.

İHH'nın Fatih'teki genel merkezini ziyaret eden Kurtulmuş, daha sonra İHH Başkanı Bülent Yıldırım ile birlikte bir basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısına Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Erol Erdoğan ve İsrail'in gözaltına aldığı İzzet Şahin'in eşi Kadriye Şahin de katıldı.

Alçak koltuk benzetmesi
İsrail'in Şahin'i gözaltına almasını alçak koltuk krizine benzeten Numan Kurtulmuş, "İsrail, son zamanlarda Türkiye'ye karşı uluslararası nezaket kurallarına aykırı eylemlerin içerisine girmiştir. Türkiye, İsrail'in bu politikasına net bir tavır koymalı. Şahin'in serbest bırakılması için Başbakan Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün bizzat devreye girmesi en doğru olandır. Türkiye, İsrail'in OECD üyeliğine ret oyu kullanmalı. Bütün resmi kurumlar İsrail'e karşı tavır almalı. Yoksa İsrail, hiçbir şekilde geri adım atmaz" dedi.

"Bu olay, Filistin halkına yapılan insani yardım çabasını gözaltına almaktır" diyen Kurtulmuş, şunları söyledi: "İsrail, İzzet Şahin'i gözaltına almakla ilgili uluslararası kamuoyunu tatmin edecek net bir açıklama yapmamıştır. İsrail mahkemelerinden beklediğimiz bu süreci uzatıp uluslararası bir krize yol açmamalarıdır. İsrail'in yaptığı siyasi bir manevradır. İsrail, Filistin halkı üzerindeki ambargonun kaldırılması için Mayıs ayında yola çıkacak gemileri engellemek çabasındadır. Bir devlet masum insanların hayatını kullanarak siyasi manevra yapamaz. Bu olay sadece bir kişinin gözaltına alınmasıyla ilgili değildir. İsrail, bütün Türkiye halkına ve dünya kamuoyuna gözdağı vermek istiyor. İsrail, uluslararası hiçbir hukuk kuralına uymuyor. Bölgede despot, korsan bir devlet gibi hareket ediyor."

Kurtulmuş, İzzet Şahin'in eşi Kadriye Şahin'e, bütün yakınlarına ve İHH'ya geçmiş olsun dileklerinde bulundu. İHH Başkanı Bülent Yıldırım ise, "İsrail, İbrani üniversitesinde öğrenci olan İzzet Şahin'i gözaltına aldı.

Bu Türkiye'ye gelen İsrailli öğrencilerin güvenlik gerekçesiyle gözaltına alınmasına sebep olabilir. Böyle bir durum ortaya çıktı" dedi. Kadriye Şahin ise üç çocuğuyla birlikte endişeli bir şekilde eşinin serbest bırakılmasını beklediklerini söyledi.

Bu haber toplam 804 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri