Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Üç İsrailliyi öldüren Filistinlinin evi yıkılacak

18.03.2009 18:21
İsrail mahmesi, buldozerli saldırı gerçekleştiren Filistinli'nin babasının oturduğu evin yıkılmasına karar verdi.
İsrail mahkemesi, Kudüs'te geçtiğimiz yıl bir buldozeri araçların üzerine sürerek 3 kişinin ölümüne yol açan bir Filistinlinin evinin yıkılmasına hükmetti.

İsrail Yüksek Mahkemesi, daha önce başka bir savunma bakanlığı tarafından alınan karar için yapılan temyiz başvurusunu reddetti ve Hüssam Duviyat'ın evinin yıkılmasını onayladı.

Hüssam Duviyat, geçtiğimiz yıl Temmuz ayında ele geçirdiği bir buldozeri Kudüs'te araçların üzerine sürmüş ve 3 kişinin ölümüne onlarca kişinin de yaralanmasına sebep olmuştu.

Saldırıdan dört ay sonra İsrail savunma bakanlığı yetkilileri, Duviyat'ın ailesinin de yaşadığı çok katlı evinin yıkılmasına karar vermişti. Ancak Hüssam Duviyat'ın babası Tayser Duviyat, bu yıl başlarında İsrail Yüksek Mahkemesi'ne söz konusu kararın temyizi için bir başvuruda bulunmuştu.

Tayser Duviyat, başvurusunda oğlunun yasal olarak bu evde yaşamadığını belirtmiş ve ayrıca oğlunun yaptığı bir fiilin sorumluluğunu kendisinin taşımayacağını dile getirmişti. Verilecek yıkılma cezasının ise ailesine karşı uygulanacak orantısız bir ceza olacağını savunmuştu.

İsrail'e yönelik saldırıda bulunan Filistinlilere ceza olarak evlerinin yıkılması, İsrail'in daha önce de uyguladığı bir ceza yöntemiydi. Ancak 2005 yılında ise bir askeri mahkeme, bu taktiğin gelecekteki saldırıları önlemeye yardımcı olmayacağına hükmetmişti.

Kaynak: Zaman

Bu haber toplam 888 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri