Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail kuyruğunu sallayan köpek gibi

12.06.2010 16:55
İngiltere'nin ünlü gazetesi Financial Times İsrail'i kuyruğunu sallaya köpeğe benzetti

Ortadoğu'da İsrail'in gemi baskınıyla yaişanan gerginlik uluslararası medyada da geniş yer buluyor. İngiltere'nin önde gelen gazetelerini çoğu daha önceki yaklaşımlarının tersine Başbakan Erdoğan'ı eleştiren bir tutum takınırken dün Financial Times gazetesinde yer alan bir makalede İsrail'e ilişkin bir ilginç analizlerde bulunuldu.

 

Türkiye'nin derdi İslam birliği değil

David Gardner'ın kaleme aldığı makalede Başbakan Erdoğan'ın Gazze çıkışı Arap ülkelerinde oluşan Türkiye hayranlığına dikkat çekerek, Gazze'de yeni doğan çocuklara Recep Erdoğan isminin verilmeye başlandığına işaret edildi. Erdoğan'nın 20. yy'ın önde gelen Arap liderleriyle özdeşleştirilmeye başlandığının işaret edildiği makalede Türkiye'nin son adımlarının İslam birliği gibi algılanmaması gerektiğine işaret edilerek, Türkiye'nin Rusya, Yunanistan ve Ermenistan ile yaptığı anlaşmaların altını çizdi.

 

İsrail kuyruğunu sallayan köpek gibi

Makalede en dikkat çekici nokta ise Birleşmiş Milletler ve İsrail arasındaki ilişkiyi özetleyen satırlardı. Makalede İsrail'i kuyruğunu sallayan bir köpeğe benzeten Gardner, 'BM'nin ortadoğu planları, (sık sık kuyruğunu sallayan bi köpek gibi görünen) İsrail'le anlaşmada kararlı görünüyorken Erdoğan'ı sadece yerel politik çıkarları için Filistin kartını oynamakla suçlamak ağır bir itham olur' ifadesini kullandı.

 
Bu haber toplam 1180 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri