Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dünyayı yine kandırma peşindeler

03.06.2010 23:27
İsrail ajanslarının haberlerine göre; İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'nun, Gazze'ye ablukayı yumuşatma formülünü gündemine aldığı öne sürüldü.

İsrail ajanslarının haberlerine göre; İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'nun, Gazze'ye ablukayı yumuşatma formülünü gündemine aldığı öne sürüldü. İsrail'in ABD, Rusya, AB ve BM'den oluşan Orta Doğu Dörtlüsü'ne sunduğu "şartlı öneri", Gazze'ye ambargo konusunda yine dünyayı oyalama taktiği olarak değerlendirildi.

İsrail'in Channel-2 televizyonunun  haberinde, İsrail'in, bunun için, Gazze'ye giden malların uluslararası güçlerce kontrol edilmesi şartının yerine getirilmesini isteyeceği kaydedildi.

Netanyahu'nun bu öneriyi, Orta Doğu Dörtlüsü (ABD, Rusya, AB, BM) Temsilcisi Tony Blair ile görüşmesinde yaptığı kaydedildi.

Netanyahu bugün ilerleyen saatlerde kabine üyeleriyle bir araya gelecek ve toplantıda planın ayrıntıları üzerinde durulacak.

Başbakanlığa yakın bir siyasi kaynak, ablukanın ne şekilde yumuşatılabileceğinin ayrıntılarına ilişkin bilgiler verdi. Yetkili, bu önerinin, "Gazze'ye silah ambargosunun uygulanması çerçevesinde düşünüldüğünü" belirtti.

Bu kaynağa göre, BM çerçevesindeki uluslararası güçler, Gazze'ye götürülecek malları İsrail'in Aşdod Limanı'nda arayacak.

Konuya ilişkin olarak İsrail'den henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Channel 2 televizyonunun haberinde, "Bir uluslararası deniz gücü, Gazze'ye götürülen malları izleyecek, mallar içerisinde, silah veya silah yapımında kullanılabilecek stratejik özelliğe sahip çelik taşınmasını önleyecek" denildi.

Bu haber toplam 1034 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri